Συνελήφθη στις 5:30 το απόγευμα της Δευτέρας στο σπίτι του στην οδό Μεγάλου Βασιλείου 72 στη Βούλα, ο διευθύνων σύμβουλος του τηλεοπτικού σταθμού ΑΛΤΕΡ, Κώστας Γιαννίκος.
Σύμφωνα με αποκλειστικές πληροφορίες του www.koutipandoras.gr, το χρονικό της σύλληψης έχει ως εξής: Το ένταλμα σύλληψης είχε εκδοθεί από το πρωί της Δευτέρας από την εισαγγελία καθώς εναντίον του μεγαλομετόχου του τηλεοπτικού σταθμού, υπήρχε δικογραφία που είχε συντάξει η ΔΟΕ Μεγάλων Επιχειρήσεων. Ο Κώστας Γιαννίκος χρωστάει ως φυσικό πρόσωπο που διατέλεσε διευθύνων σύμβουλος στην εταιρεία που περιλαμβάνει το ΑΛΤΕΡ περίπου 1,4 εκ ευρώ προς το Δημόσιο. Σύμφωνα με πληροφορίες θα γλιτώσει την προφυλάκιση μόνο στην περίπτωση που καταβάλλει το μισό του ποσού που οφείλει, περίπου 700 χιλιάδες ευρώ.
Από το πρωί της Δευτέρας τέσσερις άνδρες του ΣΔΟΕ και τρεις της Ασφάλειας περίμεναν έξω από το σπίτι του Κώστα Γιαννίκου, ο οποίος όμως δεν βγήκε ούτε δευτερόλεπτο, καθώς, όπως φαίνεται οι φρουροί του, που αντιλήφθηκαν την κινητικότητα, τον ειδοποίησαν.
Έτσι το απόγευμα το κλιμάκιο του ΣΔΟΕ ζήτησε τη δικαστική συνδρομή και η εισαγγελέας κα Σίσκου έδωσε εντολή να γίνει η σύλληψη.
Τελικώς ο Κώστας Γιαννίκος αναγκάστηκε να παραδοθεί. Το πρωί της Τρίτης θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα και από εκεί στον ανακριτή, προκειμένου να αποφασιστεί η προφυλάκισή του ή μη.