Ο κ. Κουμουτσάκος, αποφάσισε να εκδώσει ανακοίνωση, με αφορμή την επιστολή που απέστειλε η Κομισιόν στην οποία σύμφωνα με όσα αναφέρει η «Καθημερινή» η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ζητά εξηγήσεις από την Κυβέρνηση για τους χειρισμούς της στο ζήτημα της διαχείρισης των τηλεοπτικών αδειών. Ο Νίκος Παππάς από πλευράς κυβέρνησης ξεκαθάρισε πως η «αλληλογραφία στην οποία αναφέρεται το δημοσίευμα του ομίλου Καθημερινής-ΣΚΑΪ είναι γνωστή εδώ και καιρό και δεν έχει σχέση με την διαδικασία των αδειών».
Ο εκπρόσωπος Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, Γιώργος Κουμουτσάκος, δήλωσε ότι:
«Η επιστολή – κόλαφος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής αποκαλύπτει το σχέδιό της Κυβέρνησης.
– Να χειραγωγήσει τις Ανεξάρτητες Αρχές
– Να συγκεντρώσει στα χέρια της υπερεξουσίες
– Να ελέγξει τη ενημέρωση των Ελλήνων.
Παρά τις πρόσφατες, περί του αντιθέτου, διαβεβαιώσεις του “Υπουργού Προπαγάνδας”, η χώρα διασύρεται και πάλι με ευθύνη της Κυβέρνησης. Αυτήν τη φορά ο διασυρμός αφορά στον ίδιο τον πυρήνα της Δημοκρατίας. Στο θεμελιώδες δικαίωμα του πολίτη να ενημερώνεται ελεύθερα και ανεμπόδιστα.
Η απάντηση που έσπευσε να εκδόσει ο κ. Παππάς, είναι άσχετη με την ουσία του μείζονος ζητήματος Δημοκρατίας που εγείρεται. Είναι ομολογία διολίσθησης στον καθεστωτικό αυταρχισμό.
Το σχέδιο τους δεν θα περάσει. Η Δημοκρατία δεν θα υποκύψει. Ο νόμος “Παπά – Σπίρτζη” πρέπει να καταργηθεί και το ΕΣΡ να αναλάβει τις πλήρεις αρμοδιότητές του χωρίς χειραγώγηση από “Υπουργούς – καναλάρχες”. Οι δημοκρατικές μεταρρυθμιστικές δυνάμεις οφείλουμε αντίδραση σε κάθε μεθόδευση αυταρχισμού σε θέματα θεσμών και Δημοκρατίας την οποία επιχειρεί να πλήξει η συγκυβέρνηση Τσίπρα – Καμμένου».
Μετά τα παραπάνω, ο ΣΥΡΙΖΑ έσπευσε να απαντήσει με ανακοίνωσή του λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «Το γαρ πολύ της διαπλοκής γεννά παραφροσύνη».
Όπως σημειώνεται στην ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ, «Ζητούμε συγγνώμη γιατί βιαστήκαμε να υποθέσουμε ότι η ηχώ της διαπλοκής, η ΝΔ δηλαδή, ενδεχομένως να σιωπούσε. Έπρεπε να αναμένουμε ότι θα ταυτίζονταν –έστω και με χρόνοκαθυστέρηση- με όσους επιθυμούν να συνεχιστεί η ασυδοσία στο χώρο των ΜΜΕ. Για “καθεστώς” έγραψε το «Βήμα», για “κόλαφο” μίλησε η «Καθημερινή». Αναμάσησε και τους δύο όρους ή ΝΔ. Προβλεπόμενοι και θλιβεροί.»