Μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό Ταεκβοντό: Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο ο Ιωάννου

Στο τρίτο σκαλί του παγκοσμίου πρωταθλήματος Ταεκβοντό Εφήβων/ Νεανίδων που διεξάγεται από την Τετάρτη στον Καναδά, ανέβηκε ο έλληνας πρωταθλητής, Γιώργος Ιωάννου.

582d87331dc524141b8b49c5

Ο 15χρονος αθλητής κατάφερε να πάρει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -48 κιλών βγαίνοντας νικητής σε τρεις αγώνες. Ειδικότερα, ο αθλητής της εθνικής μας ομάδας και του Α.Σ Άτλαντα Περιστερίου επικράτησε στη φάση των «32» του Καναδού αθλητή, Darius Brown με σκορ 6-1.

Στον επόμενο γύρο, ο Ιωάννου νίκησε στο χρυσό πόντο τον Javid Mammadov από το Αζερμπαϊτζάν. Στα προημιτελικά ξανά στο χρυσό πόντο, ο Ιωάννου νίκησε τον Αιγύπτιο αθλητή, Youssef Zaki.

Στα ημιτελικά όμως, ο δρόμος του αθλητή μας σταμάτησε από τον κορεάτη αθλητή, Jae-Hee Mok που αναδείχτηκε νικώντας και στον τελικό της κατηγορίας, παγκόσμιος πρωταθλητής.

Ο Ιωάννου έχασε με 17-8 από τον Jae-Hee Mok αν και νικούσε στον πρώτο γύρο.

Οι άλλες ελληνικές συμμετοχής

Εκτός του Γιώργου Ιωάννου, κατά την πρώτη ημέρα διεξαγωγής του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος το οποίο θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 20 Νοεμβρίου, αγωνίστηκαν στην κατηγορία των -42 κιλών η Ρέα Μεσυνδιάνου, στην κατηγορία των -44 κιλών η Μαριάννα Κουκουλά και στην κατηγορία των -45 κιλών ο Ιωάννης Μπεκιάρης.

Η Ρέα Μεσυνδιάνου νίκησε στη φάση των «32» την Paola Rivera από το Πουέρτο Ρίκο αλλά στην επόμενη φάση, των «16», δέχτηκε την ήττα από τη Ρωσίδα, Karina Ushakova.

Στην κατηγορία των -44 κιλών στις Νεάνιδες, η Μαριάννα Κουκουλά έχασε δυστυχώς στον πρώτο της αγώνα. Το ματς ήταν αμφίρροπο και τελικά κρίθηκε στο χρυσό πόντο, όπου τελικά επικράτησε η Aliya Zeynalova από το Αζερμπαϊτζάν.

Τέλος, ο Ιωάννης Μπεκιάρης έχασε με σκορ 13-0 από το πολύπειρο Ρώσο Georgy Popov στον πρώτο του αγώνα, μη καταφέρνοντας να προχωρήσει προς το βάθρο της κατηγορίας των -45 κιλών. Βέβαια, ο νεαρός αθλητής αποκόμισε σπουδαίες εμπειρίες από τη συμμετοχή του σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Ρίχνονται στη μάχη

Σήμερα, Πέμπτη 17 Νοεμβρίου, οι Έλληνες αθλητές που θα ριχτούν στη μάχη για ένα παγκόσμιο μετάλλιο είναι οι: η Μαρίνα Κοντού στην κατηγορία των -46 κιλών, η Αναστασία Καρασπήλιου στην κατηγορία των -49 κιλών, ο Κωνσταντίνος Μπεκούλης στην κατηγορία των -51 κιλών και ο Ευστράτιος Κετσετζίδης στην κατηγορία των -55 κιλών.

Υπενθυμίζεται ότι η εθνική μας ομάδα στελεχώνεται με 20 αθλητές και 2 προπονητές. Αρκετοί προπονητές σωματείων από τα οποία προέρχονται οι αθλητές μας, έχουν μεταβεί στον Καναδά προκειμένου, όπως πάντα, να σταθούν στο πλευρό των παιδιών τους.

Πηγή: TkdMag.gr

Ιταλία: Δημοσιογράφος καλείται να αποζημιώσει με 5.000 ευρώ τη Μελόνι για «body shaming» – «Υπάρχει κλίμα δίωξης» δηλώνει η Κορτέζε