“Απαιτείται πανεθνική προσπάθεια. Γιατί είμαστε σε μια ιστορικά κρίσιμη στιγμή, στιγμή κρίσιμων αποφάσεων. Πιστεύω και θεωρώ ότι είναι ευεργετικό για τα συμφέροντα της χώρας, η εθνική συνεννόηση. Είμαι σε επαφή και επικοινωνώ με τους αρχηγούς των άλλων κομμάτων ακριβώς προς αυτή την κατεύθυνση. Από την άλλη πλευρά ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του” σημείωσε ο πρωθυπουργός κατά το σύντομο διάλογό του με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια.
“Και εμείς έχουμε, και εγώ έχω επίγνωση των ευθυνών των δικών μου, της κυβέρνησής μου απέναντι στον ελληνικό λαό και απέναντι στη χώρα. Και γι’αυτό, σε κάθε περίπτωση, εμείς θα προχωρήσουμε με αυτό το αίσθημα ευθύνης για τις απαραίτητες αποφάσεις για να βγει η χώρα από την κρίση” πρόσθεσε ο κ. Παπανδρέου.
Από την πλευρά του ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας, εστίασε στο ότι “είναι μια στιγμή που απαιτείται πανεθνική προσπάθεια”.
Η συνάντηση των δύο ανδρών ξεκίνησε στη 1.00 το μεσημέρι και βρίσκεται σε εξέλιξη.
Νωρίτερα και σύμφωνα με πληροφορίες, ο πρωθυπουργός είχε τηλεφωνικές συνομιλίες με τους αρχηγούς των κομμάτων, για να τους ενημερώσει για τους λόγους που ζήτησε την συνάντηση με τον Κάρολο Παπούλια.
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του Εθνους, ο Γ. Παπανδρέου θα επισημάνει στον Κ. Παπούλια την ανάγκη εθνικής συνεννόησης, εντείνοντας τις πιέσεις προς τη ΝΔ για συναίνεση. Παράλληλα αναμένεται να θέσει στο τραπέζι την πρόταση και για νέο συμβούλιο πολιτικών αρχηγών, ακόμη και αύριο, σε μια ύστατη προσπάθεια να αποφευχθούν οι εκλογές μετά από μια πιθανή καταψήφιση του Μεσοπρόθεσμου. Ακόμη και με τη μορφή υπερκομματικής κυβέρνησης.
Για τον πρωθυπουργό, σημειώνουν οι συνεργάτες του, η συναίνεση έχει νόημα κυρίως μετά την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου. Στην εφαρμογή των μέτρων και των αποκρατικοποιήσεων. Ομως, την ίδια ώρα, το πρόβλημα επιβαρύνεται από τη ρευστότητα στην ΕΕ και τις αντιδράσεις στο εσωτερικό.
Οι απαντήσεις θα πρέπει να δοθούν άμεσα. Αν τηρηθεί το αρχικό χρονοδιάγραμμα (σ.σ.: σύνοδος κορυφής και ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου στα τέλη του Ιουνίου), τότε η χώρα, σε περίπτωση καταψήφισης, θα συρθεί σε εκλογές σε καθεστώς στάσης πληρωμών. Ενα ενδεχόμενο που πρέπει να αποτραπεί πάση θυσία.
Στο πλαίσιο αυτό και μόνο στο Μέγαρο Μαξίμου συζητούν το ενδεχόμενο εκλογών ή δημοψηφίσματος (σ.σ.: 3 ή 10 Ιουλίου) εφόσον επιβεβαιωθεί η άρνηση στο Μεσοπρόθεσμο. “Κάλπες τώρα για να αποφύγουμε τις εκλογές της χρεοκοπίας”, είναι το σύνθημα όσων κινούνται σε αυτό το μήκος κύματος. Γιατί η πραγματικότητα είναι αδήριτη. Η κοινοβουλευτική δύναμη του ΠΑΣΟΚ έπεσε στους “155 και βλέπουμε”. Αν συνυπολογιστεί η ρητή δήλωση του Α. Αθανασιάδη πως δεν θα ψηφίσει το Μεσοπρόθεσμο, η πλειοψηφία πέφτει στις 154 ψήφους. Και στο Μαξίμου έχουν μία στοίβα επιστολών από βουλευτές που θέτουν προϋποθέσεις για τη στάση τους.
http://www.ethnos.gr
15/06/2011, 08:51
"Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του"
“Απαιτείται πανεθνική προσπάθεια. Γιατί είμαστε σε μια ιστορικά κρίσιμη στιγμή, στιγμή κρίσιμων αποφάσεων. Πιστεύω και θεωρώ ότι είναι ευεργετικό για…