Ο Xavier Jugelé, ήταν ένας από τους εκατοντάδες αξιωματικούς που εγκαταστάθηκαν στο Μπατακλάν μετά την επίθεση που πραγματοποίησαν οι τζιχαντιστές και είχε σαν αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 90 άνθρωποι.
Μάλιστα, ένα χρόνο σχεδόν μετά την επίθεση, βρέθηκε και πάλι στο Μπατακλάν όπου πραγματοποιήθηκε μια συναυλία εις μνήμη των θυμάτων δηλώνοντας χαρούμενος που συμμετείχε σε αυτό το «συμβολικό» όπως χαρακτήρισε άνοιγμα.
«Είμαστε εδώ απόψε ως μάρτυρες» δήλωσε ο κ. Jugelé στο περιοδικό People και πρόσθεσε:
«Είμαστε εδώ για να υπερασπιστούμε τις πολιτικές μας αξίες. Αυτή η συναυλία είναι μια γιορτή για τη ζωή. Για να πούμε ένα όχι στους τρομοκράτες».
Η Flag, μια ομάδα που εκπροσωπεί τους Γάλλους αστυνομικούς και τους χωροφύλακες, δημοσίευσε μια φωτογραφία του αξιωματικού στα κοινωνικά μέσα με τον τίτλο: «Ποτέ δεν θα ξεχάσουμε τον Xavier».
Οι συνάδελφοί του τον χαρακτηρίζουν έναν εξαιρετικό συνάδελφο ο οποίος ήταν πάντα πρόθυμος να εκτελέσει κάθε εντολή που ερχόταν. Μάιστα είχε έρθει και στην Ελλάδα για να βοηθήσει τους πρόσφυγες.