Όλα ξεκίνησαν όταν οι οπαδοί του Απόλλωνα από τον Σύνδεσμο Φιλάθλων της Φραγκλίνου Ρούσβλετ, θέλησαν να… ντοπάρουν ψυχολογικά τους ποδοσφαιριστές της ομάδας εν όψει του τελικού κυπέλλου με τον ΑΠΟΕΛ και αποφάσισαν να κάνουν πορεία προς το ξενοδοχείο της ομάδας.
Ωστόσο οπαδοί της ΑΕΛ τους είχαν στήσει ”καρτέρι”, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν σοβαρά επεισόδια, με τους οπαδούς των δύο ομάδων να ρίχνουν πέτρες, μολότοφ και φωτοβολίδες, κάνοντας πολεμικό το σκηνικό στην παραλιακή, επί 45 λεπτά, ενώ άγνωστος επιτέθηκε με το Ι.Χ στους φιλάθλους. Οι αστυνομικές δυνάμεις παρενέβησαν και έβαλαν τέλος στα επεισόδια.
Από τις συγκρούσεις τραυματίστηκαν ελαφρά τέσσερα άτομα, ενώ οι αστυνομικές αρχές εξετάζουν τα βίντεο που κατέγραψαν κλειστά κυκλώματα στη περιοχή και προέβησαν σε έξι συλλήψεις, μεταξύ αυτών και ο οπαδός που φαίνεται να χτυπιέται από αυτοκίνητο