Με μια ολοκληρωμένη έκδοση 48 σελίδων, οι 130 εργαζόμενοι της “Απογευματινής” έδωσαν το δικό τους στίγμα, αρνούμενοι να δεχθούν το λουκέτο του ιδιοκτήτη Σαραντόπουλου, εκδίδοντας χθες τη δική τους “Απογευματινή των εργαζομένων”. Η εφημερίδα δεν κυκλοφόρησε μέσω του επίσημου πρακτορείου διανομής “Άργος”, το οποίο επικαλέστηκε εξώδικο του Σαραντόπουλου και αρνήθηκε τη διανομή. Κυκλοφόρησε όμως μέσω του δικτύου διανομής των free press σε όλα τα σταντ των δωρεάν εφημερίδων.
“Στέλνουμε ένα ξεκάθαρο μήνυμα”, τονίζουν οι εργαζόμενοι: “Είμαστε παρόντες. Θα συνεχίσουμε τον αγώνα. Θα εξακολουθήσουμε να κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας για τη σωτηρία της ιστορικής αυτής εφημερίδας”, υπογραμμίζουν.
Εν τω μεταξύ σήμερα, μετά την αίτηση πτώχευσης της ιδιοκτησίας και ενώ οφείλει μισθούς 3 μηνών, εκδικάζονται τα ασφαλιστικά μέτρα που έχει καταθέσει, με τα οποία ζητά να μην επιτρέπεται εφεξής στους εργαζόμενους η προσπάθεια είσπραξης των δεδουλευμένων τους με κατασχέσεις ή άλλους νόμιμους τρόπους.
http://www.avgi.gr