Η δήλωση του Μίλτου Κύρκου στο Αθηναϊκό Πρακτορείο:
«Η δήλωση του Λεωνίδα Κύρκου αναφερόταν σε μια τεράστια συγκέντρωση που εξέφρασε την αντίθεση σε οποιαδήποτε παραβίαση των συνόρων της ελληνικής Μακεδονίας, στο σφετερισμό της ιστορίας και των συμβόλων. Είναι φανερό ότι η αναφορά σε ελληνική Μακεδονία είναι συμβατή με την πάγια θέση του Λεωνίδα Κύρκου για σύνθετη ονομασία και απαντούσε στον τότε εμφανιζόμενο αλυτρωτισμό των Σκοπίων. Καμία ομοιότητα με τα συλλαλητήρια του σήμερα που εναντιώνονται σε αυτήν ακριβώς τη σύνθετη ονομασία».