Όπως αποκάλυψε ο ίδιος μιλώντας σε εφημερίδα της πατρίδας του, διαγνώστηκε με καρκίνο στον μυελό των οστών
γνωστό και ως μυελωμάτωση.
Πρόκειται για μία σπάνιας μορφής καρκίνου, που σπανίως προσβάλει άτομα κάτω των 50 ετών. «Νόμιζα πως είχαν τελειώσει τα παιχνίδια της ζωής μου στον αγωνιστικό χώρο. Τώρα το αντιμετωπίζω αυτό ως τον αγώνα της ζωής μου», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Χένρικσεν στην «Ekstra Bladet».
Ο πρώην αρχηγός της Εθνικής Δανίας κάνει χημειοθεραπείες και τον Αύγουστο θα ολοκληρώσει μία θεραπεία με βλαστοκύτταρα, «με την οποία ελπίζουμε ότι η νόσος θα ξεκουραστεί. Πρόκειται για ασθένεια που δεν μπορεί να θεραπευτεί, αλλά μπορώ να ζήσω για πολλά χρόνια», λέει ο ίδιος. «Σαν αθλητής που ήμουν, με ενοχλεί ότι δεν μπορώ να… κερδίσω, ότι δεν μπορώ να ξεπεράσω την ασθένεια. Σε αντάλλαγμα όμως μπορώ να το μειώσω στο ελάχιστο, οπότε μπορώ τουλάχιστον να παίξω για την ισοπαλία», αναφέρει ακόμη.
Σε ό,τι αφορά το πως ανακάλυψε το τι έχει λέει: «ξαφνικά άρχισα να λαχανιάζω όταν ανέβαινα τις σκάλες. Αυτό δεν ταίριαζε με το γεγονός ότι ήμουν σε καλή σωματική κατάσταση. Έτσι άρχισα να το ψάχνω μέχρι που οι γιατροί βρήκαν ότι έχω πολλαπλούν μυέλωμα». Τέλος, αναφερόμενος στο κομμάτι της αποθεραπείας τονίζει: «πριν από 1,5 μήνα έκανα τις πρώτες χημειοθεραπείες. Είμαι έτοιμος για να παλέψω όσο χρειαστεί. Φυσικά, στην αρχή έπαθα σοκ, όμως τώρα είμαι αποφασισμένος να το παλέψω. Η ασθένεια δεν πρέπει και δεν μπορεί να πάρει τη ζωή μου».