” Σας ευχαριστώ πολύ, από καρδιάς, για τη συνεργασία. Θα είναι η τελευταία μου χρονιά ως Πρόεδρος, που κόβω πίτα” δήλωσε ο Κάρολος Παπούλιας κατά την κοπή της πίτας της Προεδρίας της Δημοκρατίας και προκάλεσε… έκρηξη.
«Για ποιο λόγο μας χαιρετάτε κε Πρόεδρε; Αφού και του χρόνου θα κόψετε πίτα» ρώτησαν οι δημοσιογράφοι τον κ. Παπούλια. Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας απάντησε με… νέο γρίφο: «Κανείς δεν ξέρει τι γίνεται, είμαστε όλοι θνητοί. Εγώ θα παραδώσω τον Μάρτιο του 2015 την Προεδρία αλλά, που ξέρετε, μπορεί ο φούρναρης να μην έχει ξύλα…».
«Μήπως βλέπετε εθνικές εκλογές μετά τις ευρωεκλογές;» ρώτησαν εκ νέου οι δημοσιογράφοι. «Μακάρι να μην έχουμε αναταράξεις γιατί θέλουμε ησυχία, να ξεπεράσουμε την κρίση και να δώσουμε μια κλωτσιά στην τρόικα»!