«Θα έχουμε κάποιες εκπλήξεις για τους Εσθονούς. Έχουμε κάποιους νέους, ταχείς και δημιουργικούς παίκτες και θα έχουμε καλή ευκαιρία να νικήσουμε. Έχουμε πολλούς καλούς παίκτες, όπως Μήτρογλου, ο οποίος είχε καλό ξεκίνημα στη σεζόν, όπως ο Λάζαρος, αλλά και ο Μάνταλος που είναι βασικό κομμάτι στην Εθνική. Γενικά έχουμε πολλές επιλογές μεσοεπιθετικά. Είμαι σίγουρος ότι θα δημιουργήσουμε ευκαιρίες και θα σκοράρουμε τουλάχιστον ένα γκολ», θεωρεί για το παιχνίδι ο Σκίμπε.
Η εκτίμηση του ομοσπονδιακού προπονητή για τον όμιλο είναι πως «όλες οι ομάδες είναι στο ίδιο επίπεδο. Παίξαμε δύο φορές με την Εσθονία στην προηγούμενη διοργάνωση. Είχαμε μια ισοπαλία και μια νίκη. Παίξαμε και με Ουγγαρία και Φινλανδία, έχοντας χάσει παιχνίδια. Δεν θέλω να θεωρώ ότι είμαστε φαβορί, αλλά θα είμαστε ανταγωνιστικοί. Περιμένω να προκριθούμε στον επόμενο όμιλο. Αισθανόμαστε καλά».
Από την πλευρά του, ο πολύπειρος Σωκράτης Παπασταθόπουλος θεωρεί ότι η Ελλάδα θα πρέπει να βελτιώσει την επιθετική λειτουργία της: «Επιθετικά πρέπει να βγάλουμε πολλά περισσότερα πράγματα σαν ομάδα. Πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι από την προηγούμενη διοργάνωση. Και για εμάς και για τις άλλες ομάδες δεν θα είναι εύκολα τα πρώτα ματς. Πιστεύω ότι έχουμε τις ικανότητες και την ποιότητα να κάνουμε κάτι πάρα πολύ καλό».