Η πρώτη κακοκαιρία του νέου έτους «Ραφαήλ» η οποία απασχόλησε τη χώρα μας την Παραμονή και ανήμερα την Πρωτοχρονιά του 2019, σήμερα Τετάρτη απομακρύνεται ανατολικά και έτσι ο καιρός πρόσκαιρα θα βελτιωθεί στο μεγαλύτερο τμήμα της χώρας μας, με εξαίρεση τις Κυκλάδες, την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα όπου θα σημειώνονται βροχές και τοπικές καταιγίδες έως τις απογευματινές ώρες, σύμφωνα με την πρόγνωση του meteo.gr.
Από τις βραδινές ώρες όμως, από τα βορειοδυτικά ένα νέο κύμα κακοκαιρίας, η «Σοφία», θα αρχίσει να επηρεάζει τη χώρα μας, αρχικά το Ιόνιο και τα δυτικά και κατά τη διάρκεια της νύκτας τα υπόλοιπα ηπειρωτικά, με βροχές και χιονοπτώσεις στα ορεινά και ημιορεινά και σταδιακά κατά τη διάρκεια της νύκτας σε περιοχές της Ηπείρου, της Μακεδονίας, της Θεσσαλίας και της Κεντρικής Στερεάς με χαμηλότερο υψόμετρο.
Το κύριο χαρακτηριστικό της κακοκαιρίας «Σοφία», θα είναι το δριμύ ψύχος καθώς αέριες μάζες πολικής προέλευσης θα σαρώσουν τη χώρα από βορρά προς νότο, με αποτέλεσμα τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες, τις πυκνές χιονοπτώσεις σε πολύ χαμηλά υψόμετρα και τους θυελλώδεις ανέμους στα πελάγη.
Στο βίντεο που ακολουθεί διακρίνεται η κίνηση των πολικών αέριων μαζών, καθώς επίσης και η εκτιμώμενη χιονόστρωση.
Οι χιονοπτώσεις θα είναι κατά τόπους ισχυρές στην Εύβοια, Κεντρική Μακεδονία, Ανατολική Θεσσαλία και Ανατολική και Κεντρική Στερεά, ενώ χιονοπτώσεις αναμένονται και στην πόλη της Θεσσαλονίκηςκατά τη διάρκεια της Πέμπτης 3 Ιανουαρίου 2019.
Ιδιαίτερα χαμηλές θα είναι οι θερμοκρασίες από την Πέμπτη 3 Ιανουαρίου έως το Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2019, με θερμοκρασίες υπό το μηδέν σε πολλές περιοχές της κεντρικής και βόρειας χώρας, οπότε θα πρέπει να τηρηθούν κάποιοι βασικοί κανόνες προστασίας από τον παγετό, όπως:
-
Να γνωρίζουμε πού βρίσκεται ο υδρομετρητής
-
Να κλείσουμε την παροχή νερού προς τον ηλιακό θερμοσίφωνα
-
Να αδειάζουμε το νερό από το θερμοσίφωνα, ιδιαίτερα το βράδυ
-
Να μην σπαταλούμε αλόγιστα το νερό και να ελέγξουμε εάν υπάρχουν διαρροές στις βρύσες ή στα καζανάκια