Φυλλάδιο με ακραία ομοφοβικό περιεχόμενο μοιράστηκε σήμερα σε ένα Γυμνάσιο στον Χολαργό, το οποίο συμμετείχε σε (υποχρεωτικό) εκκλησιασμό, λόγω του εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, σύμφωνα με ρεπορτάζ του avmag.gr.
Το φυλλάδιο μοιράστηκε από άτομα που βρίσκονταν στον χώρο του σχολείου και μεταξύ άλλων, έχει τα λόγια μίσους του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου για την ομοφυλοφιλία.
Στο κείμενο, προβάλλονται ακραίες θέσεις όπως ότι η ομοφυλοφιλία είναι «είναι το αποκορύφωμα των αμαρτημάτων, πολύ πιο πάνω από ειδεχθείς πράξεις όπως ο φόνος».
«Εάν ένας κοινός δολοφόνος αποσπά την ψυχή από το σώμα για μία φορά, ο εραστής της ομοφυλοφιλίας “δολοφονεί” κατ’ επανάληψη και το σώμα και την ψυχή», αναφέρει το κείμενο και συνεχίζει: «καταντά προδότης της ίδιας του της φύσεως από τη στιγμή που ούτε μπορεί να αποκτήσει κατά τρόπο οντολογικό τη φύση που επιθυμεί, αλλά ούτε προσπαθεί να διατηρήσει και εκείνη που είχε».
Υπενθυμίζεται ότι είναι η πρώτη φορά ύστερα από πολλά χρόνια που η ημέρα των Τριών Ιεραρχών τιμάται όχι με σχολική αργία, αλλά με υποχρεωτικό εκκλησιασμό των μαθητών.