Σε κατάσταση συναγερμού τέθηκε σήμερα το Μαμάτσειο Νοσοκομείο Κοζάνης όταν ένας 19χρονος Ιάπωνας προσήλθε με συμπτώματα γρίπης και πυρετό, στα εξωτερικά ιατρεία.
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του kozan.gr ο 19χρονος δήλωσε ότι ήρθε στην Ελλάδα στα τέλη Ιανουαρίου με πτήση μέσω Σιγκαπούρης όπου έχει επιβεβαιωθεί επισήμως κρούσμα του κορονοϊού COVID-19.
Στο πλαίσιο των προληπτικών ελέγχων και των προβλεπόμενων διαδικασιών, ο ασθενής βρίσκεται σε απομονωμένο θάλαμο ενώ του έχουν γίνει όλες οι διαγνωστικές εξετάσεις κι έχει παρθεί δείγμα αίματος προκειμένου να επιβεβαιωθεί αν ο ασθενής έχει το συνήθη ιό γρίπης ή κάτι άλλο.
Όλο το νοσηλευτικό κι ιατρικό προσωπικό χειρίστηκε και συνεχίζει να χειρίζεται το περιστατικό με ψυχραιμία κι όπως προβλέπεται κι αναμένονται τα αποτελέσματα των εξειδικευμένων ιατρικών εξετάσεων.
Με πληροφορίες από kozan.gr