Ωστόσο, δεν είναι λίγοι εκείνοι που θέτουν εύλογα ερωτήματα σχετικά με παραμέτρους του νέου ριάλιτι (όχι προφανώς μόνο αυτού αλλά ο συμβολισμός των…εγκλείστων καθιστά το συγκεκριμένο πιο “επίκαιρο”) στην εποχή που η πλειονότητα των πολιτών τίθεται σε κατ΄ οίκον περιορισμό ακολουθώντας τις οδηγίες των επιστημόνων και της Πολιτείας.
Όταν, για παράδειγμα, απαγορεύονται οι μαζικές συναθροίσεις, κλείνουν καφετέριες, μπαρ, εστιατόρια, νυχτερινά κέντρα και όταν οι τηλεοπτικοί σταθμοί διακόπτουν τα προγράμματα ψυχαγωγίας με κοινό, τι σημαίνει το γεγονός ότι 16 άνθρωποι θα κλειστούν σε ένα σπίτι, απομονωμένοι από τον υπόλοιπο κόσμο; Όπως αναφέρει το Libre.gr– που θέτει και ερωτήματα που πρέπει να απαντήσουν οι “ειδικοί” και οι ειδικοί…-δεν πρόκειται για 16 μόνο ανθρώπους (που θα κοιμούνται, θα τρώνε και θα κάθονται μαζί), καθώς στο τεράστιο και εντυπωσιακό σκηνικό θα συνυπάρχουν με δεκάδες άλλους που ανήκουν στο τεχνικό “τιμ” και εν γένει την παραγωγή. Άρα οι πιθανότητες να υπάρξει κρούσμα κορονοϊού αυξάνονται μαθηματικά, όπως μπορεί να επχιειρηματολογήσει κάποιος ειδικός. Έχει προβλέψει η παραγωγή τι θα συμβεί σε τέτοιες περιπτώσεις, είτε πρόκειται για “παίκτες”, είτε για εργαζόμενους;
Και, σε κάθε περίπτωση, τι είδους κοινωνική ευθύνη είναι αυτή του Big Brother, όταν η Πολιτεία, ο πρωθυπουργός, ο αρμόδιος υπουργός, οι επιστήμονες ορθώς κατακεραυνώνουν εκείνους τους πολίτες που σπεύδουν στις παραλίες, ή μαζεύονται σε σπίτια, σπάζοντας τον κανόνα του “Μένουμε Σπίτι” με έμμεσο τρόπο;
Ενδιαφέρον έχει, δε, το γεγονός πως οι 16 παίκτες δεν θα έχουν καμία επαφή (μέσω Internet ή με άλλο τρόπο) με τον “έξω κόσμο”. Δεν θα μαθαίνουν, δηλαδή, εάν μέλη των οικογενειών τους προσβλήθηκαν από τον κοροναϊό, εάν ασθενούν ή εάν κινδυνεύουν. Δεν θα γνωρίζουν εάν η χώρα θρηνεί και υποφέρει.
Είναι, απλώς, ένα ριάλιτι όπως όλα τα άλλα, σε ολόκληρο τον κόσμο, ή μήπως πρόκειται για μια κατάσταση “τηλεοπτικού αυτισμού”, όταν προτάσσονται μείζονα θέματα δημόσιας υγείας και κοινωνικής ευθύνης; Το Libre.gr έθεσε τα α ερωτήματα, το θέμα είναι αν θα απαντήσει κανείς… η θα κάνει τα στραβά μάτια στον βωμό της τηλεθέασης;