Συνολικά έχουν εκκενωθεί οι οικισμοί Σχίνος, Αγ. Σωτήρα, Βαμβακιές, Μαυρολίμνη, Πευκογιάλι, Χάνι Δερβένι, Άνω και Κάτω Πευκανεάς, Αιγειρούσες, Ντουράκος, Παρασκευάς καθώς και δύο ιερές μονές στην ευρύτερη περιοχή του Σχίνου Λουτρακίου.
Λίγο μετά τις 20.00 την Πέμπτη συστήθηκε στους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής μεταξύ Λιακωτού, Κάτω Πευκενέα, Χάνι Δερβένι και Ι.Μ. Αγ. Ιερόθεου, να από τις οικίες τους μέσω των επαρχιακών οδών προς Μέγαρα.
Παράλληλα πολύ δύσκολη χαρακτηρίζεται η κατάσταση στην περιοχή Χάνι Κοκκιναρέας στα Μέγαρα καθώς οι φλόγες έφτασαν στον οικισμό, ο οποίος εκκενώθηκε εσπευσμένα.
Σύμφωνα με τον ΣΚΑΪ απεγκλωβίστηκαν άτομα με κινητικά προβλήματα, τα οποία και δεν μπορούσαν να αποχωρήσουν από την περιοχή.
Από το δύσβατα σημεία δόθηκε εντολή να υποχωρήσουν οι επίγειες δυνάμεις της πυροσβεστικής, καθώς υπήρχε κίνδυνος εγκλωβισμού τους.
Σύμφωνα με την πυροσβεστική, μετά τις 20:00 θα αποσυρθούν τα εναέρια μέσα, ενώ στην περιοχή θα παραμείνουν οι διαθέσιμες επίγειες δυνάμεις, καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας, η οποία όπως δήλωσε και ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων Νίκος Χαρδαλιάς, αναμένεται να είναι πολύ δύσκολη.
Από χθες στις 21:45 όταν και ξέσπασε η φωτιά, το 112 δε λειτούργησε. Ωστόσο λίγη ώρα πριν τις 2 το μεσημέρι οι κάτοικοι των περιοχών Χάνι Δερβένι, Άνω και Κάτω Πευκενάς και ορεινό Αλεποχωρίου έλαβαν το σχετικό SMS για να απομακρυνθούν από την περιοχή για προληπτικούς λόγους, με κατεύθυνση προς την πόλη των Μεγάρων.
Λίγο αργότερα αντίστοιχο μήνυμα έλαβαν και όλοι οι πολίτες που βρίσκονται στην ευρύτερη περιοχή του οικισμού Αιγειρούσες – Ντουράκος, καθώς καλούνται να απομακρυνθούν άμεσα μέσω του παραλιακού δρόμου με κατεύθυνση Αλεποχώρι – Μέγαρα.
Ειδοποίηση έλαβαν το βράδυ της Πέμπτης και οι κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής μεταξύ Λιακωτού, Κάτω Πευκενέα, Χάνι Δερβένι και Ι.Μ. Αγ. Ιερόθεου.
Παράλληλα, όπως δήλωσε ο δήμαρχος Λουτρακίου, Γιώργος Γκιώνης έχουν καεί 6-7 σπίτια, ενώ το πύρινο μέτωπο είναι περίπου 25 χλμ.
Κλειστά τα σχολεία
Κλειστά θα παραμείνουν την Παρασκευή τα σχολεία στα Μέγαρα, σύμφωνα με ανακοίνωση του Δήμου όλων των βαθμίδων (Παιδικοί Σταθμοί, Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια, ΙΕΚ), του Δήμου Μεγαρέων (Μέγαρα, Νέα Πέραμος), λόγω των έκτακτων και δυσμενών συνθηκών.
Αν και στην περιοχή δίνουν μάχη ισχυρές πυροσβεστικές δυνάμεις με πάνω από 265 πυροσβέστες με τη βοήθεια εναέριων μέσων και υδροφόρων των ΟΤΑ, το μεγάλο πύρινο μέτωπο καίει ανεξέλεγκτο.
Μάλιστα οι ισχυροί άνεμοι δυτικών έως βορειοδυτικών διευθύνσεων αναμένεται να παρουσιάσουν περαιτέρω ενίσχυση απόψε, σύμφωνα με τα προγνωστικά στοιχεία του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών/meteo.gr. Οι μέσες εντάσεις αναμένεται να φτάσουν τοπικά τα 7-8 μποφόρ, ενώ εξασθένηση των ανέμων εκτιμάται ότι θα σημειωθεί τις πρωινές ώρες της Παρασκευής.
![Φωτογραφία για: Ανεξέλεγκτη η πύρινη λαίλαπα στον Σχίνο 3 ΣΧΙΝΟ ΦΩΤΙΑ](https://www.avgi.gr/sites/default/files/styles/default/public/2021-05/SXINO%20FOTIA_2.jpg?itok=d9h38oe1)
Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις λόγω της πυρκαγιάς
Σύμφωνα με τη νεότερη ενημέρωση της Αστυνομίας, οι ρυθμίσεις αυτές είναι οι εξής:
Διακοπή της κυκλοφορίας των οχημάτων στα εξής σημεία:
- Διασταύρωση Αλεποχωρίου, στο ρεύμα κυκλοφορίας προς Σχινό
- Στο ύψος του 21ου χλμ της επαρχιακής οδού Μεγάρων – Αλεποχωρίου, προς Αλεποχώρι
- Στην οδό Χρυσανθέμων στην περιοχή Δελφίνια, στο ρεύμα κυκλοφορίας προς Μάζι
- Στην οδό Αγίου Ηλία με κατεύθυνση προς την περιοχή Σώρα
- Στην επαρχιακή οδό Μεγάρων – Αλεποχωρίου, από το ύψος του βενζινάδικου ΕΚΟ, στο ρε΄΄υμα προς Αλερποχώρι, περιοχή Πευκενέας
- Στην οδό Χανίων, περιοχή Κρύα Βρύση
- Στην οδό Μοράβα, από το εθνικό στάδιο Μεγάρων προς Καβελάρι.
Επίσης, διακόπηκε και η κυκλοφορία των οχημάτων στην επαρχιακή οδό Μεγάρων- Αλεποχωρίου, από το ύψος της οδού Αγίου Στεφάνου, στο ρεύμα προς Αλεποχώρι.
![Φωτογραφία για: Ανεξέλεγκτη η πύρινη λαίλαπα στον Σχίνο 4 ΣΧΙΝΟ ΦΩΤΙΑ](https://www.avgi.gr/sites/default/files/styles/default/public/2021-05/SXINO%20FOTIA_3.jpg?itok=-IHfRVN2)
«Βρισκόμαστε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και πολεμικού μετώπου», είπε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο δήμαρχος Μεγαρέων Γρηγόρης Σταμούλης.
«Δυστυχώς η φωτιά μέσα στο δάσος δεν ελέγχεται, με τους δυνατούς ανέμους γίνεται ανεξέλεγκτη. Εμείς από τις 10 χτες το βράδυ, όταν ξέσπασε η φωτιά στο Σχίνο Λουτρακίου, τεθήκαμε σε επιφυλακή, γιατί ήταν και τέτοιοι οι άνεμοι που δεν απέκλειαν το ενδεχόμενο να φτάσει το μέτωπο στην περιοχή μας. Και από τις 3 τη νύχτα βρισκόμαστε στο πόδι. Κινητοποιήθηκε αμέσως η υπηρεσία της Πολιτικής Προστασίας και όταν κατά τις 12 αναζοπυρώθηκε το μέτωπο, ζητήσαμε άμεση εκκένωση περιοχών για προληπτικούς λόγους, λόγω της δυσμενούς εξελίξεως που έπαιρνε η πυρκαγιά στα Γεράνεια όρη και κατευθυνόταν προς συγκεκριμένους οικισμούς».
«Είναι μια δύσκολη πυρκαγιά». Πολλά σημεία είναι δύσβατα και δεν μπορούν να φτάσουν σε αυτά πυροσβεστικά οχήματα. Κάνουμε ό,τι είναι εφικτό για να περιορίσουμε το μέτωπο της φωτιάς και να την οριοθετήσουμε. Τις προσπάθειές μας δυσχεραίνουν οι δυνατοί άνεμοι. Σημειώστε, ότι αργά το βράδυ έφταναν μέχρι και 10 μποφόρ», είπε μιλώντας στο ΑΠΕ – ΜΠΕ ο αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος, αντιστράτηγος Στέφανος Κολοκούρης, που συντονίζει το έργο της κατάσβεσης της πυρκαγιάς.
![Φωτογραφία για: Ανεξέλεγκτη η πύρινη λαίλαπα στον Σχίνο 5 ΣΧΙΝΟ ΦΩΤΙΑ](https://www.avgi.gr/sites/default/files/styles/default/public/2021-05/SXINO%20FOTIA_1.jpg?itok=Ch2rWKq3)