Ένα χρόνο φυλακή επέβαλλε το 10ο Τριμελές Πρωτοδικείο στον πρώην Δήμαρχο Καισαριανής Θανάση Μπαρτσώκα και στον πρώην αντιδήμαρχο Κώστα Τάσσο για την “κατάληψη” του Σκοπευτηρίου μαζι με πολίτες της πόλης με αίτημα να γίνει μνημείο και Μουσείο Εθνικής Αντίστασης, ύστερα από μήνυση της Σκοπευτικής Λέσχης.
Η πρόεδρος του πρωτοδικείου, προχώρησε σε μια πρωτοφανή εκτίμηση εξομοιώνοντας τις παρεμβάσεις του Δημάρχου και των πολιτών στον “ιδιωτικό χώρο” της Σκοπευτικής Λέσχης, με τις παραβιάσεις των Τούρκων στον ελληνικό εναέριο χώρο.