Παρέμβαση πραγματοποίησε η συλλογικότητα του Ρουβίκωνα, στα κεντρικά γραφεία του Jumbo στην περιοχή του Μοσχάτου.
Όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του Ρουβίκωνα, η παρέμβαση έγινε «ενάντια στον εργασιακό μεσαίωνα» και για την ακρίβεια σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τις εργασιακές συνθήκες που κατήγγειλαν οι υπάλληλοι της επιχείρησης, οι οποίοι καταγγέλουν πως εργάζονται 7ήμερο και 12 ώρες.
Πετάχτηκαν τρικάκια και ακούστηκαν συνθήματα κατά του ιδιοκτήτη της αλυσίδας, Απόστολου Βακάκη.