Τα έκτακτα μέτρα για την Κακοκαιρία «Μπάρμπαρα» και η επιβολή προστίμου σε όσους οδηγούς δεν έχουν αντιολισθητικές αλυσίδες, πριν καν πέσει έστω μια νιφάδα χιόνι, αποδεικνύει για μια ακόμη φορά σε τι εγρήγορση (έτσι αναφέρουν τα φιλοκυβερνητικά ΜΜΕ είναι ο ανύπαρκτος) κρατικός μηχανισμός, με σκοπό να προστατευτούμε. Συγκεκριμένα σύμφωνα με τη σχετική Απόφαση του υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών επιβάλλεται στους ιδιοκτήτες των αυτοκινήτων όλων των κατηγοριών η υποχρέωση εφοδιασμού των οχημάτων τους με αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά μέσα, όπως χιονοκουβέρτες ελαστικών και χιονολάστιχα (που φέρουν την ειδική σήμανση του «αλπικού» συμβόλου με την ένδειξη M+S).
Μάλιστα όποιος δεν πληρεί της παραπάνω προϋποθέσεις θα χρεωθεί με πρόστιμο του ύψους των 80 ευρώ, σε περίπτωση που βρεθεί χωρίς αντιολισθητικές αλυσίδες στο όχημα του. Η πολιτεία με τον φόβο της περσινής χρονιάς , και για να προλάβει τις αντιδράσεις, ξυπνάει αναμνήσεις στου κατοίκους της Αθήνας αλλά με την επιβολή προστίμου. Το ερώτημα είναι ότι αν δεν πέσει μια νιφάδα χιονιού, τα πρόστιμα θα επιστραφούν; Kαθώς όπως αναφέρει η οδηγία οι έλεγχοι της αστυνομίας ξεκινούν από αύριο. Με λίγα λόγια πάλι στην ατομική ευθύνη το έριξε και πάλι η κυβέρνηση, για την αντιμετώπιση του χιονιά, χωρίς να έχει προνοήσει αν τελικά ακόμα και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές κανένα σπίτι και κανένας δρόμος δεν θα μείνει αποκλεισμένος.
Φυσικά, για τον πανικό που έσπευσε να διαδώσει η κυβέρνηση δεν έμεινε ασχολίαστο από το twitter, ειδικά με την ηχητική μετάφραση του 112
Δεν έχω λόγο να ΜΗΝ τους πιστέψω.
Ο κρατικός μηχανισμός είναι σε ετοιμότηταχαχαχαχα😂😂😂😂😂😂😂😂😂🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡#κακοκαιρια pic.twitter.com/2HIzkiIkjF— Christoforos Andreou 🔴⚪⚽ 🏀 (@chrisand77) February 3, 2023
📞📞📞#κακοκαιρια Μπάρμπαρα!! pic.twitter.com/kSQhPUOx2M
— 🔥Melita-Official-Trelegko 👀 (@Melita00827688) February 3, 2023
Εγώ πάντως αν δεν χιονίσει δεν ξεστολιζω #κακοκαιρια pic.twitter.com/FG9i9Sk1DJ
— Μαρία με τα μωβ 💜🍋🍋🍋 (@Mariapurplelove) February 3, 2023
Συγγνώμη αλλά δεν άντεξα #Barbara #κακοκαιρια pic.twitter.com/rSDIcDWD57
— ~Τυλιχτός πειρασμός~ (@chrisg76434310) February 3, 2023
Ντρέπομαι αλλά, δεν μπορώ να μην “κλάψω” ακούγοντας το…😂😂😂
Τι αμαρτίες πληρώνουμε;🙄#μενουμε_ευρωπη#κακοκαιρία #Κορωπι_ζαμε pic.twitter.com/Jmm3aytRWU— Eleni Spiridaki (@8hGw6i0d0ubplDI) January 26, 2023
Ο κρατικός μηχανισμός ετοιμάστηκε για την #κακοκαιρια pic.twitter.com/OZdWn3TYiI
— Animal (@ape3apanake8en) February 3, 2023
Σπέρνουν τον πανικό με την κακοκαιρία “Μπάρμπαρα”, σε εγρήγορση αναφέρουν ο (ανύπαρκτος) κρατικός μηχανισμός, χιόνια στην Αττική και πώς να προστατευτούμε.
Πρέπει να διασκεδάζουμε πραγματικά όσους μένουν στη Βόρεια Ελλάδα με τις Αθηναϊκές γελοιότητές μας. #κακοκαιρια #μπαρμπαρα— Blondie (@Nimia82076477) February 3, 2023
Δύο φράσεις με τρομάζουν στην ζωή μου. “Και στα δικά σου” και “Σε ετοιμότητα ο κρατικός μηχανισμός.” #Barbara #κακοκαιρια
— Zisis Bezas (@ZisisBezas) February 3, 2023
Άμα χιονίσει Αθήνα κ όχι τουλάχιστον γύρω από την Λάρισα ή έστω στον νομό Καρδίτσας, θα πάει ο δεινόσαυρος γόνα. Μαζί θα τον περάσουμε τον νευρικό κλονισμό… #κακοκαιρια
— Ζεβεδαίος ᠻ𝘳ꫀꫀꪶꪖ́ꪀτσερ Φούφουτος (@hidiecrybye) February 3, 2023
Παιδιά, πρίν χιονίσει, να ξεκαθαρίσουμε σε ποιόν ανήκει ο κάθε δρόμος; Μην τα ρίχνει ο ένας στον άλλο μετά. #κακοκαιρια pic.twitter.com/2KcQFsUX5T
— Sifis (@sifis333) February 3, 2023
Να μας προστατέψουν απ τη #κακοκαιρια
όπως πέρσι …τον κακό τους το καιρό τα λαμόγια🕵️♂️#εκλογές #Καραμανλη #Μητσοτάκης #Καρατζαφερης pic.twitter.com/InNUB3qnUu— Σοφια (@sofilakis) February 3, 2023
Παρακαλούνται όσοι πέρσι πήραν το διχίλιαρο επειδή εγκλωβίστηκαν στην Αττική Οδό, να μην πάνε και φέτος.
Ας το πάρουν και κάποιοι άλλοι. 😎#κακοκαιρία
— el_ges🍸 (@el_ges) February 3, 2023
Αφήνω αυτό εδωδά… #κακοκαιρια pic.twitter.com/p9eqZ7lwAC
— Ειρήνη Αλιμπράντη (@ireneanas74) January 26, 2023