Ο Αλέξανδρος Γκιννής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στην τεχνική κατάβαση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αλπικού Σκι και έγινε ο πρώτος Έλληνας που φτάνει σε μία τόσο μεγάλη επιτυχία.
Ο 28χρονος αθλητής, φτάνει σε αυτή την τεράστια επιτυχία μετά από 6 χειρουργεία στα γόνατά του, τα προηγούμενα χρόνια κι ενώ πριν λίγες μέρες είχε πάρει και το πρώτο μετάλλιο για τη χώρα μας σε σειρά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Ο Γκιννής έκανε μια τρομερή κούρσα και όπως μπορείτε να δείτε στο παρακάτω βίντεο, με την ολοκλήρωσή της πανηγύρισε (αλλά…Βούλα Πατουλίδου ), συγκινημένος και ούρλιαξε: «Για την Ελλάδα ρε γαμώτο…»!
Απολαύστε την ιστορική προσπάθεια του Αλέξανδρου Γκιννή στο 2ο σκέλος της τεχνικής κατάβασης, που του χάρισε το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι 🇬🇷🥈
⛷️ #FISAlpine | #slalom | #CourchevelMeribel2023 pic.twitter.com/Rvyly1IEFD
— Eurosport Greece (@EurosportGR) February 19, 2023
Πρόκειται για την μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της ελληνικής χιονοδρομίας, όπως αναφέρει σε ανάρτησή της η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή.
Η ανάρτηση της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής