Εκατομμύρια πολίτες της Ε.Ε. προσέρχονται στις κάλπες ήδη από τις 6 του μήνα, σε μια διαδικασία που ολοκληρώνεται σήμερα. Η ψήφος θα καθορίσει τη φυσιογνωμία της Ευρώπης του αύριο και για τα επόμενα 5 χρόνια σε μια εποχή που είναι γεμάτη από προκλήσεις, τις οποίες ζούμε ήδη στην καθημερινότητά μας.
«Καλημέρα. Παίζουμε τάβλι, αυτό είναι φεύγα. Δεν θα πάω να ψηφίσω, πες μου για ποιον λόγο να πάω; Αν θέλουν, ας έρθουν να ψηφίσω εδώ», είπε στο μικρόφωνο του Action24 ο λουόμενος.
« Δεν γουστάρουμε να ψηφίσουμε… δεν έχουμε κάποιον να υποστηρίξουμε»
Το ίδιο σκηνικό σε άλλη κοντινή παραλία της Αθήνας, με τους νέους να είναι και εκείνοι αρνητικοί στο να πάνε να ψηφίσουν. «Δεν ψηφίζουμε εμείς. Ο καθένας έχει τη δική του άποψη. Δεν πάμε να ψηφίσουμε… Επιλογή μας. Δεν γουστάρουμε… δεν έχουμε κάποιον να υποστηρίξουμε», είπε ένας νεαρός από την παρέα στον ΣΚΑΪ.