Την ώρα που έγινε μεγάλη κουβέντα για την επιλογή των σημαιοφόρων που θα ανοίξουν την αυλαία των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι, ο παλαίμαχος διεθνής μπασκετμπολίστας, Δημήτρης Παπανικολάου, αφήνει αιχμές κατά της ΕΟΕ.
Ο ίδιος όπως σχολίασε, έγινε σωστά η επιλογή των δύο σημαιοφόρων της ελληνικής αποστολής, αλλά συγχρόνως αναφέρει και την τον πείραξε. Ο λόγος για τον αείμνηστο πρωταθλητή του ταεκβοντό Αλέξανδρο Νικολαίδη.
Ο Δημήτρης Παπανικολάου σε ανάρτηση – αφιέρωμα για τον φίλο του γράφει και εκφράζει τα παράπονά του:
«Όταν είναι να ανακοινωθεί αθλητής για σημαιοφόρος, η για κορυφαίος της χρονιάς κτλ πάντα υπάρχει συζήτηση και διαφωνίες. Ο καθένας έχει την γνώμη του και είναι σεβαστή. Στο φετινό ζευγάρι σημαιοφόρων υπήρξε σχεδόν καθολική αποδοχή. Εμένα το μόνο που ως τώρα με έχει “πειράξει” είναι ότι σε λίγες ημέρες αρχίζει η Ολυμπιάδα και θα περίμενα να δω αφιερώματα ή και σχεδιασμό κάποιας δράσης από την Ελληνική αποστολή προς τιμήν του Αλεξάνδρου Νικολαΐδη που έφυγε από την ζωή, μεταξύ της διεξαγωγής 2 Ολυμπιακών αγώνων».
Και ο Δημήτρης Παπανικολάου συνεχίζει αναφερόμενος στον Αλέξανδρο Νικολαΐδη:
«Θαυμάζουμε και σωστά αθλητές για αυταπάρνηση, δυσκολίες, ταλέντο, κτλ, αλλά δεν ξέρω και νομίζω δεν μπορούμε να φανταστούμε, τι άντερα θέλει να μπορεί κάποιος γνωρίζοντας ότι θα φύγει νέος, να γράψει τον “επικήδειο” του και να έχει ως τελευταία επιθυμία τα ολυμπιακά μετάλλια του, να βοηθήσουν έχοντες ανάγκη.
Άνθρωποι που πέρασαν στην αιωνιότητα, δεν πρέπει να γίνονται μια κορνίζα, που θα μπει στο συρτάρι.
Πρέπει να τους μνημονεύουμε και για να βελτιώνουν εμάς τους ζώντες και για την οικογένεια τους. Ο αθλητισμός που ήταν το σπίτι του, πρέπει να είναι ο πρώτος που δεν θα ξεχνά».
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Ειδήσεις σήμερα: