Η ανετοιμότητα λόγω της εποχής, ήταν εμφανής στον ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» έδωσε το πρώτο του επίσημο ματς για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League. Απέναντι στην Μπόρατς Μπάνια Λούκα, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 3-2, με γκολ από τους στόπερ τους (Κουλιεράκη, Εκόνγκ). Στα μετόπισθεν είχαν προβλήματα γι’ αυτό και έκαναν… δώρο δύο τέρματα στους Βόσνιους.
Η ποιότητα της ελληνικής ομάδας δε συγκρίνεται με τους αντιπάλους της, όμως η εποχή είναι αυτή που περισσότερο έφερε προβλήματα στην ομάδα του Λουτσέσκου. Παρ’ όλα αυτά, η νίκη έστω με ένα γκολ διαφορά, δίνει το ξεκάθαρο προβάδισμα για πρόκριση. Αρκεί ο ΠΑΟΚ να παρουσιαστεί σοβαρός την Τετάρτη 31/7 στην Μπάνια Λούκα και να προχωρήσει στην επόμενη φάση.