Φαίνεται πως δεν ιδρώνει το αφτί του Μιλτιάδη Βαρβιτσιώτη ακόμα και μετά από τη διεθνή κατακραυγή που προκάλεσαν οι απόψεις του για την τραγωδία στο Φαρμακονήσι. Μιλώντας σε εκδήλωση του Ομίλου Φίλων Αστυνομίας Δυτικής Αττικής, επανέλαβε την κάλυψη που παρέχει στο Λιμενικό Σώμα, ενώ έκανε γνωστό ότι ζήτησε να συζητηθεί το «θέμα της «παράνομης μετανάστευσης» στην Επιτροπή Παραγωγής και Εμπορίου της Βουλής. Στην ίδια εκδήλωση, μάλιστα, παρευρέθηκε κι ο υπουργός Υγείας Αδωνις Γεωργιάδης, ο οποίος υπερασπίστηκε τον υπουργό Ναυτιλίας.
Ο κ. Βαρβιτσιώτης, εξάλλου, προτίμησε να μην απαντήσει στις καταγγελίες ότι οι καταθέσεις των επιζώντων μεταναστών, τις οποίες επικαλέστηκε την Παρασκευή, είναι ψευδείς ούτε να σχολιάσει τις μαρτυρίες των ίδιων των μεταναστών που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με τις φερόμενες καταθέσεις.
Σχετικά με τα αιτήματα της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ, της Διεθνούς Αμνηστίας, της Επιτρόπου Εσωτερικών Υποθέσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης Σεσίλια Μάλμστρομ, καθώς και του ΣΥΡΙΖΑ και του ΠΑΣΟΚ για διερεύνηση των συνθηκών υπό τις οποίες πνίγηκαν 12 άνθρωποι -εκ των οποίων τα περισσότερα παιδιά και βρέφη-, ο κ. Βαρβιτσιώτης αρκέστηκε στο να παραπέμψει στην ελληνική Δικαιοσύνη.