Απόστολος Χρήστου: Στη χεριά έχασε το μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024

Μια εξαιρετική κούρσα έκανε ο Απόστολος Χρήστου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού στον τελικό των 100 μ. ύπτιο ανδρών.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κυνήγησε μέχρι τέλους το μετάλλιο, το οποίο έχασε για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου και κατετάγη 4ος με επίδοση 52.41. Ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, πήρε την τρίτη θέση με 52.39.

Ακόμη και έτσι, ο Απόστολος Χρήστος σημείωσε σήμερα την καλύτερη επίδοση Έλληνα κολυμβητή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η πέμπτη θέση του Σπύρου Γιαννιώτη το 2004 στα 1.500μ. ελεύθερο και του Κριστιάν Γκολομέεβ το 2021 στα 50μ. ελεύθερο αποτελούσε μέχρι σήμερα την κορυφαία επίδοση Έλληνα κολυμβητή σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Θυμίζουμε ότι, ο 27χρονος προκρίθηκε στον τελικό με 6ο χρόνο (52.77), παρά τις δύο ταχύτατες σειρές.

«Δεν μου λέει τίποτα η τέταρτη θέση, ποιος ζει ποιος πεθαίνει μέχρι το 2028…»

Ο Έλληνας αθλητής ήταν συγκλονιστικός και έχασε το χάλκινο για μόλις δύο εκατοστά. Ο ίδιος στις δηλώσεις του στην κάμερα της ΕΡΤ δεν μπορούσε να κρύψει την απογοήτευσή του από το αποτέλεσμα και από το γεγονός πως έφτασε τόσο κοντά σε ένα Ολυμπιακό μετάλλιο.
Όσα είπε ο Χρήστου:

Oλυμπιακοί Αγώνες: Καραλής και Τεντόγλου έγιναν… ξεναγοί στο Ολυμπιακό Χωριό (video)

tentoglou Karalis scaled 1

Ίσως το πιο… κουλ δίδυμο της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες, Εμμανουήλ Καραλής – Μίλτος…

Παραιτήθηκε ο ομοσπονδιακός προπονητής που καταγγέλλεται για απόπειρα βιασμού αθλήτριας