Ο λόγος για την 60χρονη Μεράλ Ακσενέρ η οποία έχει γίνει ο φόβος και ο τρόμος του Ερντογάν, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Politico.
Η Μεράλ Ακσενέρ δεν είναι καν βουλευτής ωστόσο, είναι μπροστάρησα μιας μικρής ομάδας αποστατών από το κόμμα των υπερεθνικιστών, που βάζει φρένο στις φιλοδοξίες του επίδοξου σουλτάνου να αυξήσει τις εξουσίες του με το εν λόγω δημοψήφισμα.
Μάλιστα όταν η Ακσενέρ, μπήκε στην αίθουσα που είχε συγκέντρωση το Σάββατο στην Άγκυρα το πλήθος που είχε συγκεντρωθεί άρχισε να την χειροκροτάει και να την αποθεώνει ενώ παράλληλα φώναζαν: «πρωθυπουργός Μεράλ».
«Η χώρα, θα ψηφίσει για το αν θέλει να συνεχίσει με τις ίδιες αξίες ή αν θέλει να παραδώσει την μοίρα της δημοκρατίας σε μόνο έναν άνθρωπο». Το κοινό παραληρούσε και γιούχαρε αλλά εκείνη τους επανέφερε στην τάξη λέγοντας: «Μην γιουχάρετε! Ψηφίστε όχι την Κυριακή» ανέφερε μεταξύ άλλων η Ακσενέρ για το δημοψήφισμα
Μέχρι πρόσφατα η 60χρονη Ακσενέρ, ήταν μέλος του MHP αλλά αποστασιοποιήθηκε όταν οι Γκρίζοι Λύκοι άρχισαν να στηρίζουν τον Ερντογάν βοηθώντας τον να περάσει στο κοινοβούλιο νόμους όταν δεν μπορούσε να συγκεντρώσει την απαιτούμενη πλειοψηφία. Και μπορεί το κόμμα αυτό να έχει μόλις 12% του εκλογικού σώματος, αλλά το ποσοστό αυτό θα κρίνει πολλά στο δημοψήφισμα της Κυριακής.
Αν και η Ακσενέρ συναντά πολλά εμπόδια στην καμπάνια που κάνει υπέρ του «όχι» δεν το βάζει κάτω και συνεχίζει δυναμικά τις προσπάθειες της.