«Oι υπηρεσίες ασύλου εργάζονται, αλλά η δυναμικότητά τους είναι μικρή και έχει πολύ μεγάλη σημασία να αποσταλεί η βοήθεια που εγγράφεται και μέσα στη συμφωνία σε σχέση με τους ειδικούς και τους μεταφραστές που θα έρθουν στα νησιά» είπε ο κ. Βίτσα.
Αναφερόμενος στη συνεχιζόμενη κατάληψη της σιδηροδρομικής γραμμής στην Ειδομένη, ο κ. Βίτσας τη χαρακτήρισε «παράνομη πράξη που εισφέρει οικονομικό κόστος», αλλά – όπως είπε – έχει μεγάλη σημασία να γίνει κατανοητό από όλους και με βάση τη συνθήκη της Γενεύης ότι όσοι βρίσκονται, φιλοξενούνται, ή διαμένουν στην Ελλάδα υπόκεινται στους αντίστοιχος νόμους και στην αντίστοιχη νομοθεσία της Ελλάδας. Πρόσθεσε, επίσης, ότι σε περίπτωση που επιχειρηθεί η απομάκρυνσή τους δεν είναι μόνο τα 50 με 100 άτομα που έχουν τοποθετήσει τις σκηνές πάνω στις γραμμές, αλλά – όπως επισήμανε – εκεί υπάρχουν γυναίκες και παιδιά. Ο κ. Βίτσας τόνισε, ακόμα, ότι στην Ειδομένη δεν λειτουργούν μόνο οι ΜΚΟ, η Ύπατη Αρμοστεία και το κράτος, αλλά και ορισμένες «ομάδες, ή ομαδούλες» που υπόσχονται στους πρόσφυγες ότι θα ανοίξουν τα σύνορα και τους κρατούν εκεί σε άθλιες συνθήκες.