EUROBASKET 2015: Άνετα η Εθνική την Γεωργία με show στο πρώτο ημίχρονο

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, κάνοντας εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε μάλιστα και με διαφορά 28 πόντων (50-22), αλλά «κατεβάζοντας ταχύτητα» στην επανάληψη, επικράτησε στο Ζάγκρεμπ με 79-68 της Γεωργίας και συμπλήρωσε τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον Γ΄ όμιλο, του οποίου βρίσκεται στην πρώτη θέση.

ethniki basket kinisi

Παίζοντας μπάσκετ για σεμινάριο στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, η Ελλάδα έδειξε μέρος των δυνατοτήτων της, ωστόσο, ήταν κακή στο τρίτο δεκάλεπτο, με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να έχει δεχθεί επιμέρους σκορ 11-26.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας έκανε ότι ήθελε στο παρκέ ενώ τα τρίποντα έπεφταν… βροχή (συνολικά 10/17), με τον Καλάθη να πρωτοστατεί και τον Παπανικολάου να κάνει μεγάλη εμφάνιση. Συνεχείς οι αιφνιδιασμοί, η άμυνα «ατσάλινη» και όλα έγιναν εύκολα.

Από το 20’ μέχρι το 30’ όμως έγινε «μπλακ άουτ», με την άμυνα Γεωργιανών να εγκλωβίζει ους διεθνείς, που σκόραραν τους πρώτους πόντους τους λίγο πριν το 25΄ και τελείωσαν την περίοδο βλέποντας τη διαφορά να έχει μειωθεί στο +13 (61-48).

Στην τελευταία όμως περίοδο, οι Έλληνες παίκτες «σοβαρεύτηκαν» όταν είδαν τη διαφορά να πέφτει στους 9 πόντους, και κράτησαν άνετα τη νίκη, που τους επιτρέπει να παίξουν αύριο με τη Σλοβενία για την πρώτη θέση του ομίλου, αρκεί να μην ηττηθούν με διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων γιατί σε αυτό το ενδεχόμενο και με τριπλή ισοβαθμία με Κροάτες και Σλοβένους, μπορεί να βρεθούν και τρίτοι.

Δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάτζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10 (1), Μπουριανάτζε 3 (1), Σενγκέλια 20.

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).

Η κυβέρνηση Μητσοτάκη συνεχίζει να δημιουργεί νέο σκάνδαλο υποκλοπών – Προχωρά στην αγορά νέου spyware

Αίσθηση προκαλεί η αποκάλυψη σχετικά με τα σχέδια της κυβέρνησης για προμήθεια νέου συστήματος παρακολουθήσεων,…