Euroleague: Ηττήθηκε στην Πόλη αλλά κράτησε τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κόντρα στα ίσα τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη, και ηττήθηκε στο τέλος με 67-64 ενώ προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 11 πόντων. Οι «ερυθρόλευκοι» προδόθηκαν από τα λάθη τους στην τελευταία περίοδο.

58af44671dc5249c528b49bf

Ωστόσο, η ελληνική ομάδα διατήρησε τη διαφορά των 9 πόντων με την οποία είχε επικρατήσει στο ΣΕΦ, καθώς και την τρίτη θέση ενώ οι Τούρκοι χρειάζονται δύο νίκες περισσότερες για να τον προσπεράσουν.

Ο Έρικ Γκριν σκόραρε 11 πόντους σε 4 λεπτά και οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 16-11 δείχνοντας τις προθέσεις τους, Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Ντατόμε και ισοφάρισαν σε 22-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε σκορ στη Φενέρ, που πέρασε με 40-34 στο ημίχρονο.

Στη τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, με 2/2 τρίποντα του Κώστα Παπανικολάου ισοφάρισε σε 42-42 στο 24΄, και με τρίποντο του Μάντζαρη πέρασε μπροστά με 45-44 στο 27΄ κι έφτασε στο 56-46 με το τρίτο τρίποντο του «Παπ» στο τρίτο δεκάλεπτο, για να μειώσει με 1/2 βολές ο Μπογκντάνοβιτς στο 47-56 στο 30΄.

Στο 31΄ ο Μιλουτίνοφ έγραψε το 47-58, αλλά κάπου εκεί ένα «μπλακ άουτ» με συνεχή λάθη σε άμυνα και επίθεση επέτρεψε στους Τούρκους να τρέξουν σερί 15-0 και να φέρουν τα «πάνω – κάτω», περνώντας με 65-60 στο 37΄.

Ο Πρίντεζης με 2/2 έγραψε το 67-64 και στα τελευταία 21΄΄ οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν φάουλ και το σκορ έμεινε ως είχε.

Όταν ο Λαμίν Γιαμάλ έκανε τα μαγικά του στους δρόμους του Ματαρό και τέσσερα χρόνια μετά έγινε πρωταθλητής Ευρώπης (video)