Στην Εύβοια έφτασε η κακοκαιρία «Αθηνά», με τα φαινόμενα να εμφανίζονται από χθες Παρασκευή (08.10.2021) το βράδυ στα βόρεια του νομού, στις περιοχές δηλαδή που επλήγησαν από τις πρόσφατες πυρκαγιές. Σύμφωνα με το evima.gr, προβλήματα από την κακοκαιρία «Αθηνά» παρατηρούνται στην Δημοτική Ενότητα Νηλέως και στην κοινότητα Στροφυλιάς της Εύβοιας, διότι εκδηλώθηκαν χαλαζοπτώσεις με αποτέλεσμα να πλημμυρίσουν ποτάμια και δρόμοι, ενώ όπως θα δείτε και στις παρακάτω εικόνες υπήρχαν και κατολισθήσεις σε Αχλάδι, Κοτσικιά.
![Φωτογραφία για: Χτυπάει την πληγωμένη Εύβοια από τις πυρκαγιές η κακοκαιρία «Αθηνά» 2 EVOIA%202](https://www.avgi.gr/sites/default/files/styles/default/public/2021-10/EVOIA%202.jpg?itok=H-LMp_Pn)
Έντονα πλημμυρικά φαινόμενα υπήρξαν και στην κοινότητα Στροφυλιάς, όπου βρίσκονται μηχανήματα του δήμου και της Περιφέρειας.
![Φωτογραφία για: Χτυπάει την πληγωμένη Εύβοια από τις πυρκαγιές η κακοκαιρία «Αθηνά» 3 EVOIA%203](https://www.avgi.gr/sites/default/files/styles/default/public/2021-10/EVOIA%203.jpg?itok=hdcHO4DR)
Ο δήμαρχος Μαντουδίου Λίμνης Αγίας Άννας δήλωσε σχετικά πως «πλημμύρισαν καλλιέργειες από την καταρρακτώδη βροχή. Έχει κοπεί ο δρόμος από Κοτσικιά προς την παραλία ενώ φερτά υλικά έχουν γεμίσει όλες οι περιοχές που χτύπησε η κακοκαιρία.
![Φωτογραφία για: Χτυπάει την πληγωμένη Εύβοια από τις πυρκαγιές η κακοκαιρία «Αθηνά» 4 EVOIA%204](https://www.avgi.gr/sites/default/files/styles/default/public/2021-10/EVOIA%204.jpg?itok=fqGFFJVs)
Διακοπή της κυκλοφορίας αυτή την ώρα από Κοτσικιά προς λουτρό Κοτσικιά. Κίνδυνος πλημμύρας στην παραλία της Αγίας Άννας».
(Κεντρική φωτό αρχειου)