Το «Μουσικό Κουτί» της Τετάρτης (30/11), με τους Κώστα Θωμαΐδη, Μίλτο Πασχαλίδη, Παυλίνα Βουλγαράκη και την κόρη του Αλεξάνδρα Μικρούτσικου ήταν αφιερωμένο στον Θάνο Μικρούτσικο.
Οι καλεσμένοι κλήθηκαν να θυμηθούν ποια ήταν η πρώτη φορά που άκουσαν τραγούδι του.
Η Αλεξάνδρα Μικρούτσικου έκανε την αρχή.
«Θυμάμαι μουσική συνέχεια στο σπίτι, από τη στιγμή που ξυπνούσε μέχρι που έπεφτε για ύπνο, στο σπίτι ακούγαμε μουσική. Έπαζε πάρα πολλά κομμάτια αλλά νομίζω ότι μέσα μου έχει γραφτεί βαθειά το τραγούδι ‘Οι εφτά νάνοι’. Τον θυμάμαι να παίζει, να δοκιμάζει καινούργιους τρόπους… γενικά έπαιζε και μελετούσε όλη μέρα», ανέφερε η κόρη του.