Κάθετα αντίθετος με την απόκτηση ελληνικής ιθαγένειας από τον Τόμας Γουόκαπ είναι ο ΠΣΑΚ. Ο σύνδεσμος των Ελλήνων παικτών μπάσκετ πήρε ξεκάθαρη θέση για την υπόθεση με ανακοίνωση διαμαρτυρίας , που εξέδωσε, αποκαλύπτοντας πως δεν ρωτήθηκε από την ΕΟΚ.
Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΠΣΑΚ αναφέρει:
«Μας ρωτήσατε;
Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αμειβομένων Καλαθοσφαιριστών – τριών, διαφωνεί κάθετα με την ελληνοποίηση του Τόμας Ουόκαπ.
Θέλουμε να ξεκαθαρίσουμε, πως δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα με τον παίκτη ή την ομάδα του, ίσα – ίσα οι σχέσεις μας είναι αγαστές, όπως με όλους τους συλλόγους.
Είμαστε αντίθετοι ΜΟΝΟΝ με την απόφαση και προτείνουμε ο καλαθοσφαιριστής να συνεχίζει να αγωνίζεται ως Αμερικανός στη Basket League.
Η περίοδος με τις απεργίες έχει ήδη ξεπεραστεί, άλλωστε, ουδείς συγκινείται».
Η… ταφόπλακα του Μαυροκεφαλίδη
Ταυτόχρονα, ο -άλλοτε διεθνής- Έλληνας μπασκετμπολίστας, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης εξέφρασε με ακόμα πιο δεικτικό τρόπο την αντίθεσή του στην ελληνοποίηση του Ουόκαπ.
Συγκεκριμένα, ο έμπειρος άσος που έχει αγωνιστεί σε Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΑΕΚ μεταξύ άλλων ομάδων, έκανε μία δημοσίευση στο Instagram, γράφοντας: «Μπράβο στην ανάπτυξη του ελληνικού στοιχείου».
Μάλιστα, συνόδευσε αυτά τα λόγια με μπάλες μπάσκετ, την ελληνική σημαία και μία ταφόπλακα!