Περήφανος και συγκινημένος που ήταν Σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής στην Τελετή Έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, παρότι οι Γάλλοι διοργανωτές φρόντισαν να μην φαίνεται πουθενά ο σταρ της ελληνικής ομάδας και σημαιοφόρος της Ελλάδας. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ για τα συναισθήματα που του προκαλεί αυτή η εμπειρία.
«Είναι τεράστια τιμή για μένα ως αθλητής να είμαι μέρος σε κάτι τόσο μεγάλο και να είμαι γύρω από τους καλύτερους αθλητές στον κόσμο», δήλωσε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, λίγο πριν παραλάβει τη γαλανόλευκη σημαία. «Ξέρω ότι η οικογένειά μου είναι πολύ περήφανη για μένα και για ότι έχω καταφέρει. Το να είμαι ο πρώτος μαύρος σημαιοφόρος της Ελλάδας είναι τεράστια τιμή. Το εκτιμώ πολύ που με επέλεξαν. Σημαίνει πολλά για όλη τη σκληρή δουλειά που έχω κάνει στην καριέρα μου, τον τρόπο που συμπεριφέρομαι εντός και εκτός παρκέ».
Στην ΕΡΤ είπε «Αυτό το συναίσθημα που νιώθω, που είμαι σημαιοφόρος και εκπροσωπώ την Ελλάδα είναι τεράστιο. Από εκεί που ξεκίνησα και μέχρι εδώ που είμαι τώρα, δεν το πίστευα ποτέ ότι θα φτάσω σε αυτό το σημείο, αλλά έχω δουλέψει πάρα πολύ σκληρά.
Με έχουν βοηθήσει πάρα πολλοί άνθρωποι και εκτιμώ πάρα πολύ που ήθελε και ο κόσμος, ήθελε και η Ολυμπιακή Επιτροπή να είμαι ένας από αυτούς που θα κουβαλάει τη σημαία».
Η μεγαλύτερη τιμή 🇬🇷🇬🇷🧿 pic.twitter.com/xHAWs5SI8i
— Giannis Antetokounmpo (@Giannis_An34) July 26, 2024
Ειδήσεις σήμερα:
Παρουσιάστρια έκλεισε την εκπομπή με τσιφτετέλι και έγινε viral (video)
Ολυμπιακοί Αγώνες: Απίστευτο φιάσκο στην τελετή έναρξης – Εξαφάνισαν τους σημαιφόρους της ελληνικής αποστολής!
Γιάννης Αγγελάκας: Ακυρώνει τις καλοκαιρινές συναυλίες του εκτάκτως
Μεσσηνία: Ένα βρέφος και μια 12χρονη κοπέλα ανάμεσα στα 4 θύματα της τραγωδίας – Τρομάζουν οι εικόνες από το σημείο