Από τους Παναγιώτη Φρούντζο, Κωνσταντίνο Καϊμάκη
Σκηνοθεσία: Μπράιαν Πέρσιβαλ
Παίζουν: Τζέφρι Ρας, Έμιλι Γουότσον, Σοφί Νελίς
Στη Γερμανία του Χίτλερ: Γερμανία, τέλος της δεκαετίας του ’30. Η μικρή Λίζελ (Σοφί Νελίς) δίνεται από την κομουνίστρια μητέρα της σε ανάδοχους γονείς, τον άνεργο Χανς (Τζέφρι Ρας) και τη γυναίκα του Ρόζα (Έμιλι Γουότσον). Μοναδική συντροφιά της Λίζελ είναι ένα βιβλίο, το εγχειρίδιο ενός νεκροθάφτη. Όμως, η μικρή δεν ξέρει να διαβάζει, και έτσι ο Χανς με υπομονή θα της μάθει τον τρόπο να το κάνει. Όταν η Λίζελ κατακτά τη δυνατότητα της ανάγνωσης, αρχίζει να κλέβει βιβλία, πότε από την πυρά που τα ρίχνουν οι ναζί και πότε από τη βιβλιοθήκη του τοπικού δημάρχου, βιβλία που τη συντροφεύουν στις περιπέτειές της στους δρόμους με τον φίλο της Ρούντι (Νίκο Λιρς) και γεμίζουν τις άδειες ώρες του Μαξ (Μπεν Σνέτσερ), ενός νεαρού εβραίου που κρύβει στο υπόγειο ο Χανς…
Προσοχή στο δείκτη σακχάρου: Βασισμένη στο ευπώλητο μυθιστόρημα «Η Κλέφτρα των Βιβλίων» του Μάρκους Ζούσακ (εκδόσεις Ψυχογιός), η ταινία του Μπράιαν Πέρσιβαλ παρουσιάζει μια γλυκόπικρη ή, γι’ άλλους, μια γλυκανάλατη εκδοχή του πώς βίωσαν τον πόλεμο οι γερμανοί στις πόλεις τους. Έτσι, οι ναζί έχουν μια πολύ διακριτική παρουσία, τουλάχιστον στην οδό Παραδείσου όπου εκτυλίσσεται το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας, το εφιαλτικό φάσμα του Ολοκαυτώματος απουσιάζει στην εντέλεια, ενώ η πείνα και ο φόβος από τους αεροπορικούς βομβαρδισμούς μοιάζουν με ενοχλητικά, αλλά πρόσκαιρα στιγμιότυπα που διακόπτουν την καλορυθμισμένη ροή ενός εγκάρδιου παραμυθιού. Αν εξαιρέσουμε τη στιβαρή υποκριτική παρουσία του Τζέφρι Ρας και της Έμιλι Γουότσον, όπως και την υποβλητική αφήγηση του Χάροντα (Ρότζερ Άλαμ), η «Κλέφτρα των Βιβλίων» εμπεδώνει την αρνητική αντίληψή μας για τέτοιου είδους δημιουργίες, που απηχούν το πνεύμα του αντι-ιστορικού Στίβεν Σπίλμπεργκ και του Ρομπέρτο Μπενίνι στο «Η Ζωή Είναι Ωραία». Δυστυχώς, η ζωή δεν είναι πάντοτε ωραία, όσο και αν αυτή η διαπίστωση δείχνει να στενοχωρεί τον Μπράιαν Πέρσιβαλ.
Επιγραμματικά: Η χιτλερική Γερμανία σε συσκευασία λαχταριστού ζαχαρωτού, πασπαλισμένου με υπερβολική δόση ζάχαρης!
Δείτε το railer