Ανεξέλεγκτη μαίνεται από το βράδυ της Πέμπτης η μεγάλη φωτιά που ξέσπασε στο όρος Πάικο στην Πέλλα και κατακαίει το δάσος.
Οι πυροσβέστες μαζί με υδροφόρες δήμων και κάτοικους προσπαθούσαν να περιορίσουν τη φωτιά στο όρος Πάικο και με το πρώτο φως της ημέρας ξεκίνησαν ρίψεις και τα αεροπλάνα.
Η φωτιά ξέσπασε σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις από κεραυνό και γρήγορα πήρε μεγάλες διαστάσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πύρινο μέτωπο ήταν ορατό από Αριδαία, Σκύδρα και Έδεσσα.