Η απόρριψη που βίωσε στον έρωτα τον έκανε εμπρηστή. Αυτό ισχυρίστηκε ένας 29χρονος που συνελήφθη το Σάββατο από υπαλλήλους της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Εγκλημάτων Εμπρησμού, για τέσσερις εμπρησμούς σε δασική έκταση, στην περιοχή Προφήτης Ηλίας Ποικίλου Όρους στο Καματερό.
Ο δράστης έχει νοσηλευτεί δύο φορές στο παρελθόν σε ψυχιατρική κλινική, βρίσκεται σε αγωγή με φάρμακα για ψυχολογικά προβλήματα και όπως είπε στους πυροσβέστες που τον συνέλαβαν, έβαλε τις φωτιές, λόγω… ερωτικής απογοήτευσης.
Ο συλληφθείς, χτες στις 18.26, στις 18.30 και στις 20.12, έβαλε φωτιές σε ξερά χόρτα δίπλα στο δρόμο, αλλά οι πυρκαγιές σβήστηκαν αμέσως από τις πυροσβεστικές δυνάμεις.
Μεγαλύτερες διαστάσεις είχε πάρει μία ακόμα πυρκαγιά, που σύμφωνα με τα στοιχεία έβαλε ο ίδιος, στις 27-6-2014, στο Ποικίλο Όρος, αλλά και αυτή τέθηκε έγκαιρα υπό έλεγχο.
Ο 29χρονος, με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του στο πλαίσιο του αυτοφώρου, για εμπρησμό από πρόθεση κατ΄ εξακολούθηση, οδηγείται στον εισαγγελέα, ο οποίος θα αποφανθεί για την τύχη του.