Αρχικά το κοριτσάκι μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Χανίων όπου διασωληνώθηκε.
Εκεί οι γιατροί, σύμφωνα με το ekriti.gr, έκριναν απαραίτητη τη μεταφορά του στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείου Ηρακλείου, όπου νοσηλεύεται στη μονάδα εντατικής θεραπείας.
Σύμφωνα με τον αναπληρωτή Διοικητή του νοσοκομείου κ. Γιάννη Φανουργιάκη, το κοριτσάκι νοσηλεύεται διασωληνωμένο στη ΜΕΘ Παίδων του νοσοκομείου και βρίσκεται σε καταστολή.