Τέσσερα οχήματα με δέκα πυροσβέστες, σύμφωνα με ενημέρωση του Αθηναϊκού Πρακτορείου, κατέφτασαν στο σημείο, αλλά παρά τις προσπάθειες, το τουριστικό λεωφορείο καταστράφηκε ολοσχερώς. Το όχημα κατευθυνόταν προς την Νεάπολη Λασιθίου, όπου οι Ιταλοί τουρίστες θα φτάσουν τελικά με άλλο λεωφορείο το οποίο έφτασε στο σημείο για να τους παραλάβει.
Εκτός από τους τουρίστες, ταλαιπωρία περίμενε τους διερχόμενους οδηγούς δεδομένου ότι η κυκλοφορία επί του ΒΟΑΚ διακόπηκε μέχρι να ξεπεραστεί σε πρώτο βαθμό ο κίνδυνος κάποιας έκρηξης.