Newsroom

Newsroom

Κύπελλο Συνομοσπονδιών: Στον τελικό η Γερμανία – Διέλυσε με "τεσσάρα" το Μεξικό

Η Γερμανία έκανε επίδειξη δύναμης στον ημιτελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών διαλύοντας με 4-1 το Μεξικό.

595567771dc524141c8b4630

Η νεανική ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ, την Κυριακή 2 Ιουλίου θα διεκδικήσει στην Αγία Πετρούπολη το πρώτο τρόπαιο της Ιστορίας της στη διοργάνωση, με αντίπαλο τη Χιλή.

Ο Λέον Γκορέτσκα «χτύπησε» δυο φορές στο ξεκίνημα (6΄,8΄) νικώντας τον Γκιγέρμο Οτσόα και δίνοντας ξεκάθαρο πλεονέκτημα στη «νατσιονάλμανσαφτ»,απέναντι στους παίκτες του Χουάν Κάρλος Οσόριο.

Οι Μεξικανοί τα έπαιξαν όλα για όλα στο δεύτερο ημίχρονο για να μειώσουν και να επιστρέψουν, ανέπτυξαν επιθετικότητα και είχαν ευκαιρίες, άφηναν όμως και μεγάλα κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκε άριστα ο Τίμο Βέρνερ για το 3-0 στο 59΄.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των Λατίνων για να μειώσουν χάθηκε στο 75΄, με τον Ραούλ Χιμένες να «σημαδεύει» το δοκάρι του Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν με κεφαλιά.

Στο 89ο λεπτό ο Μάρκο Φαμπιάν με ένα εκπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα νίκησε τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα, αλλά στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Αμίν Γιουνές έβαλε το «κερασάκι» στη γερμανική τούρτα…

Έχασε τη ζωή του 20χρονος τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα Γουαγιακίλ – Γλίστρησε στο μπάνιο

Καταγραφή 14

Ο 20χρονος τερματοφύλακας νοσηλευόταν σε κρίσιμη κατάσταση, χωρίς να καταφέρει να κρατηθεί στη ζωή

Εξάρχεια: Στη χειρότερη μέρα του καύσωνα έκοψαν το νερό στην κατάληψη Νοταρά που φιλοξενεί οικογένειες προσφύγων (photos)