Τις κινήσεις του δράστη της χθεσινής γυναικοκτονίας στο Μενίδι μετά τη στυγερή πράξη του περιέγραψε μιλώντας στον ΑΝΤ1 αυτόπτης μάρτυρας, αποκαλύπτοντας ότι ο 50χρονος παρακολουθούσε το σημείο του εγκλήματος στεκόμενος λίγα μόλις μέτρα μακριά.
Όπως ανέφερε: “Πολύ κοντά από τον τόπο του εγκλήματος, σε ένα στενό ακριβώς από κάτω, στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο, ο δράστης περιφερόταν όλες αυτές τις ώρες που έμεινε εκεί νεκρή η άτυχη γυναίκα, και οι δημοσιογράφοι και η αστυνομία. Ήταν σαν να τους κορόιδευε. Ήταν στο ακριβώς από κάτω στενό, όπου τον είδε ο σύντροφός μου που εργάζεται σε μία οικοδομή να περιφέρεται από τις 8-8:15 μέχρι και την ώρα που πήραν την άτυχη γυναίκα”.
Η ίδια πρόσθεσε πως ο άνδρας “πήγαινε πέρα-δώθε, μίλαγε στο κινητό τηλέφωνο, κοίταγε το συμβάν και ξαναγύρναγε πίσω, και ξανά το ίδιο. Μιλούσε στο κινητό τηλέφωνο συνέχεια. Δεν ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ, ήταν φυσιολογικός”.
Η αυτόπτης μάρτυρας αποκάλυψε πως ενημέρωσε έναν αστυνομικό για την περίεργη συμπεριφορά του άνδρα, όμως εκείνος της απάντησε ότι δεν επρόκειτο για κάτι ύποπτο. “Τώρα πήγε; Δεν πήγε; Αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω”, σχολίασε, αφήνοντας αιχμές γενικά για την αστυνόμευση στην περιοχή: “Η αστυνόμευση στην περιοχή, που είναι τόσο μεγάλη, είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Δεν υπάρχει ασφάλεια στους δρόμους. Είμαι κάτοικος Μενιδίου, μετά τις 10-11 το βράδυ δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις στο Μενίδι”.
Στη συνέχεια, η αυτόπτης μάρτυρας περιέγραψε τη σπαρακτική στιγμή που η κόρη του θύματος έμαθε πως η μητέρα της ήταν νεκρή: “Κάποια στιγμή ήρθε μια κοπελίτσα που έκλαιγε και έλεγε ‘θέλω να δω αν είναι η μαμά μου’ και δεν την άφηναν να έρθει. Την πλησίασαν οι αστυνομικοί, της είπαν να τους δώσει μία φωτογραφία της μαμάς της, έδωσε μία φωτογραφία, κι έτσι ταυτοποίησαν ότι είναι η μαμά της. Άρχισε να κλαίει σπαρακτικά, ότι ‘δεν το πιστεύω’, και μίλησε με κάποιο οικείο πρόσωπο και είπε ‘σκοτώσαν τη μαμά μας’. Πιθανολογώ πως ήταν ο αδελφός της. Ήταν πολύ ανατριχιαστικό. Η κοπέλα ήταν σε σοκ”.