Ο Μιχάλης Λώλης, όπου είχε μετατεθεί πέρυσι ως Αξιωματικός στα Δίκυκλα της Ομάδας Ταχείας Ανταπόκρισης της Τροχαίας Αθηνών, καθώς οι συνθήκες δεν του επέτρεψαν να παραμείνει σε μια Υπηρεσία που αγαπούσε και έκανε έργο στο τμήμα Αντιμετώπισης Ρατσιστικής Βίας Αττικής, , λόγω της διαφορετικότητας του, σε ανάρτηση του ανήγγειλε την επιστροφή του
Όπως αναφέρει ο Μιχάλης Λώλης, «την Παρασκευή συνεδρίασε το Ανώτερο Συμβούλιο Μεταθέσεων και η Ηγεσία της Ελληνικής Αστυνομίας αποφάσισε να επιστρέψω στο Τμήμα Αντιμετώπισης Ρατσιστικής Βίας Αττικής.»
Στο άκουσμα της είδησης πολλοί ήταν εκείνοι που επικρότησαν την απόφαση καθώς όπως αναφέρουν κάτω από την δημοσίευση του, «εκεί ανήκει…»