Όχι μία, αλλά δύο προκρίσεις για τα ημιτελικά πήρε η Ελλάδα την Κυριακή (28/7), με τον Απόστολο Χρήστου και τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη, στα 100 μ. ύπτιο ανδρών κατά τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι.
Συγκεκριμένα, ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης τερμάτισε 4ος στην πέμπτη προκριματική σειρά με χρόνο 53.24. Ακόμα, στην επόμενη προκριματική σειρά, ο Απόστολος Χρήστου νίκησε με χρόνο 52.95.
Ως εκ τούτου, ο Απόστολος Χρήστου σημείωσε την τρίτη καλύτερη επίδοση και ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης την όγδοη.
Επισημαίνεται ότι οι δύο κολυμβητές μας θα αγωνιστούν ξανά το απόγευμα της Κυριακής (28/7), με στόχο την πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος.
Εύκολα στον δεύτερο γύρο η Μαρία Σάκκαρη
Η Μαρία Σάκκαρη με ευκολία ξεπέρασε, την Κυριακή (28/7), το εμπόδιο της Ντάνκα Κόβινιτς με 2-0 σετ (6-0, 6-1) και έτσι πέρασε στον δεύτερο γύρου του μονού γυναικών για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 στο Παρίσι.
Συγκεκριμένα, σε μόλις 58 λεπτά, η Μαρία Σάκκαρη «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση κόντρα στην αντίπαλό της από το Μαυροβούνιο, η οποία ήταν και η σημαιοφόρος της χώρας της κατά την τελετή έναρξης που έγινε την Παρασκευή (26/7) στον ποταμό Σηκουάνα.
Στον αγώνα της Μαρίας Σάκκαρη ο Κυριάκος Μητσοτάκης
Ο πρωθυπουργός και πρόεδρος της Ν.Δ., Κυριάκος Μητσοτάκης, βρέθηκε στις εξέδρες του κορτ «Σουζάν Λενγκλέν», μαζί με τη σύζυγό του, Μαρέβα Γκραμπόβσκι-Μητσοτάκη.
Μάλιστα, η Μαρέβα Γκραμπόβσκι-Μητσοτάκη κρατούσε και μία ελληνική σημαία.
Ειδήσεις σήμερα:
«Καρφιά» Φασούλα στους υμνητές… των ελληνοποιήσεων: «Ο Γιάννης είναι προϊόν του ελληνικού μπάσκετ, είτε αρέσει σε κάποια φασισταριά, είτε όχι»
Η DailyMail με ρεπορτάζ εκθέτει την τραγική κατάσταση κακοποίησης ζώων στα ελληνικά νησιά – «Ελληνικά ταξί με γαϊδούρια» (video)
Η σύμβουλος του Άδωνι είχε «πρωταγωνιστήσει» και σε κόντρα με τον Βελόπουλο
Παπαδιά «τσάκωσε» ιερέα σε ξενοδοχείο ημιδιαμονής!