Μόνο θετική δεν μπορεί να πει κανείς οτι ήταν η έναρξη-παρέλαη-των χωρών (91 χώρες) στην 33η Ολυμπιάδα στο Παρίσι. Και αυτό διότι ήταν άκρως αποτυχημένη η παρουσία των χωρών, με μακρινά πλάνα, και διακρινόντουσαν οι σημαιοφόροι. Ενδεικτικό παράδειγμα η βάρκα με τα μέλη της ολυμπιακής ομάδας πέρασε πρώτη από τη γέφυρα «Αούστερλιτς», ανοίγοντας την πλωτή παρέλαση. Οι Γάλλοι τα έκαναν θάλασσα παρά το γεγονός πως έδειχναν τον Σηκουάνα, μια και «κατάφεραν» να μην… πετύχουν ούτε λίγο τον Greek Freak των 2.11, που κρατούσε την ελληνική σημαία.
Κάποια στιγμή έδειξαν την έτερη σημαιοφόρο μας, την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη– κάτι είναι κι αυτό.
Φυσικά οι Γάλλοι διοργανωτές, είχαν δώσει δείγματα ότι δεν τα πήγαιναν καλά καθώς μετά τη γκάφα ότι δεν έβαλαν κλιματιστικά στα δωμάτια των αθλητών και δεν τους δίνουν στα γεύματα κρέας γιατί κλιματική κρίση και οικολογική καταστροφή,επέλεξαν να βάλουν 200 βενζινοκίνητα στο Σηκουάνα και όχι στο Στάδιο όπου γίνεται παραδοσιακά η τελετή των αγώνων για να ολοκληρώσουν το φιάσκο της τελετής έναρξης.
Bienvenue mesdames et messieurs 🤩
Welcome the delegations to this enchanted, playful and sparkling Paris.
Lights up, the curtain is open and the show has begun.#Paris2024 #OpeningCeremony pic.twitter.com/rSZJdIg30f
— The Olympic Games (@Olympics) July 26, 2024
Χαρακτηριστικά είναι και τα πικρόχολα σχόλια στο Χ για την έναρξη των αγώνων
Καλή επιτυχία στους Έλληνες αθλητές μας στους #Ολυμπιακοι_Αγωνες πετάξτε όμως τον σκηνοθέτη τους στον Σηκουάνα, αφού ούτε @Giannis_An34 είδαμε ούτε κοντινά είχε, απαράδεκτος #Paris2024gr pic.twitter.com/COm3qZL4YI
— PANAGIOTIS KONSOULAS (@panoskonsoulas) July 26, 2024
Συγνώμη ολόκληρη Γαλλία δεν έχει ιστορία να δείξει και έκανε αυτή την μαλακια στον Σηκουάνα; #Paris2024 #ParisOlympics2024
— Evi(L) has left the building 🧛🏼♀️🎬♓🎼🌨️ (@EYHK1) July 26, 2024
Μάλλον πάμε για την χειρότερη τελετή έναρξης στην ιστορία
Αποκαρδιωτικό θέαμα#Ολυμπιακοι_Αγωνες #τελετη_εναρξης #Παρισι pic.twitter.com/HeYdV73QtG— Seirios (@seirios121274) July 26, 2024
Αναζητείται φωτογραφία των σημαιοφόρων της Ελληνικής αποστολής
Ρε μαλάκες Γάλλοι το γαμήσατε#Ολυμπιακοι_Αγωνες #Παρισι #Σηκουανα #τελετη_εναρξης pic.twitter.com/ovORJdShTl— και ααα και ουου και ΚΚΕ-Νου Δού (@fuZtdBy8p2tP1MP) July 26, 2024
Σκοτωνόμασταν στην Ελλάδα τόσες μέρες για το ποιοι θα είναι οι σημαιοφόροι μας για να δείξουν οι Γάλλοι στο τέλος αυτό 😅#paris2024gr #Paris2024 #Olympics #OpeningCeremony pic.twitter.com/hISFgvtLZu
— KalaⓂ️araki σε δίαιτα 🦑 (@Kalamaraki87) July 26, 2024
Πολλές ταινίες του Δαλιανίδη βλέπουν οι Γάλλοι… #OpeningCeremony #Paris2024gr pic.twitter.com/BGNLIHLvCi
— Το θλιμμένο τσιμπούρι (@Black_marmagka) July 26, 2024
– Γάλλοι σου λέει μετά, έχουν γούστο, μιλάμε για αισχος αγάπη μου, θα το βλέπει η Γιάννα και θα γελάει με τα χάλια τους σσσσου λέω#OlympicGames #Paris2024 pic.twitter.com/rmvQkBZxkI
— Τζερμποα (@kagouriki) July 26, 2024
– Γάλλοι σου λέει μετά, έχουν γούστο, μιλάμε για αισχος αγάπη μου, θα το βλέπει η Γιάννα και θα γελάει με τα χάλια τους σσσσου λέω#OlympicGames #Paris2024 pic.twitter.com/rmvQkBZxkI
— Τζερμποα (@kagouriki) July 26, 2024
Δεν ξέρω αν οι Γάλλοι είναι πολύ μπροστά κι εγώ πολύ πίσω, αλλά αυτό που βλέπω στην τελετή έναρξης των ολυμπιακών αγώνων, είναι ένα χαώδες, ασύνδετο πράγμα
— KatiApoZebra (@motoula2) July 26, 2024
Έλα παιδιά να και οι σημαιοφόροι μας γιατί οι Γάλλοι δεν τους έδειξαν ΠΟΤΕ ‼️#Paris2024 #Paris #τελετηεναρξης #Ελλαδα #hellasteam pic.twitter.com/LyJ3lvPgCc
— g.goudaras (@GGoudaras) July 26, 2024
Ειδήσεις σήμερα: