Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια λύγισε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και ηττήθηκε από την 22χρονη Ουκρανή (Νο.19) με 4-6, 7-6(5), 6-4 σε 2 ώρες και 44 λεπτά, ολοκληρώνοντας άδοξα την πορεία της στη γαλλική πρωτεύουσα.
Σε έναν αγώνα όπου σημειώθηκαν συνολικά 20 μπρέικ, η τενίστρια που ρίσκαρε περισσότερο στο φινάλε με τα χτυπήματά της και φάνηκε πιο ψύχραιμη στο σερβίς της ήταν τελικά αυτή που επικράτησε.
Με την Κόστγιουκ να έχει πολλά προβλήματα στο σερβίς της, η 29χρονη Ελληνίδα έδειχνε ικανή να καθαρίσει την πρόκριση στα δύο σετ, αλλά όταν το ματς πήγε σε τρίτο σετ, η Ουκρανή είχε πιο καθαρό μυαλό, πιο καθαρά χτυπήματα και πήρε τελικά αυτό που άξιζε…