Παρά το γεγονός ότι ο Βελόπουλος κατέβασε την ανάρτηση, μετά τις σφορδές αντιδράσεις, εντούτοις, επέμεινε στην ορθότητά της, απαντώντας σε αρκετούς χρήστες που τον επέκριναν, ενώ σε καμία περίπτωση δεν αμφισβήτησε την αυθεντικότητα του αρχικού του tweet. Για την ανάρτηση και την εικόνα του «καλού Σαμαρείτη», όταν τον βολεύει, Κυριάκου Βελόπουλου, σχολίασε καυστικά , φωτογραφίζοντας τον… ο Νίκος Μπογιόπουλος, αναφέροντας χαρακτηριστικά:
«Τι σημαίνει αλήτης; Τι σημαίνει απόβρασμα; Τι σημαίνει φασίστας; Απλό: Δείτε τα κατακάθια που βγαίνουν στα τουίτερ και στα διαδικτυακά καταγώγια να πανηγυρίσουν (!) για τον σεισμο και την τραγωδία στην Τουρκια.»