Οι προσπάθειες αυτές ξεκίνησαν πριν από δύο χρόνια από τους καλλιτέχνες Yasemin Erdin Tavukçu και Özgür Karavit, όταν επιχείρησαν να μετατρέψουν απλές παιδικές ζωγραφιές σε διακοσμητικά αντικείμενα.
Κάθε κομμάτι τους είναι μοναδικό και ανεπανάληπτο, έχει ως πηγή έμπνευσης την παιδική φαντασία και δημιουργικότητα και μπορεί να απαιτεί ειδικά εργαλεία για να δημιουργηθεί μία όμορφη αντιγραφή και της πιο απλής ζωγραφιάς.