Πάρτι με 4 γκολ η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ

Με τον Ούγκο Αλμέιδα να σκοράρει δύο φορές μπροστά σε 20.00 Αεκτζήδες, η Ένωση ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 4-1 της Ξάνθης στο ΟΑΚΑ.

57d572ef1dc524e0518b45d8

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα και στο 7ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Αλμέιδα μετά από μπαλιά του Πατίτο, Στο 10ο λεπτό, ο Μάνταλος μετά από νέα σέντρα του Πατίτο έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για να κάνει το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα η Ξάνθη μείωσε το σκορ με τον Γιούνες που πλάσαρε τον Ανέστη, αλλά ο Ούγκο Αλμέιδα έβαλε μάλλον το γκολ της αγωνιστικής στο 15ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού, κάνοντας νωρίς το 3-1.

Η ΑΕΚ κυριαρχούσε στον αγώνα και ο Ντιντάκ στο 76ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, αφού μετά από λάθος του Βάργκας διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Λέσκοτ, Τσιγκρίνσκι, Ντίντακ, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Μπακασέτας (65′ Σιμόες), Μάνταλος, Ροντρίγκες (74′ Βάργκας), Αλμέιδα (61′ Αραβίδης).

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Παπαγεωργίου, Καρασαλίδης, Λισγάρας (50′ Βασιλακάκης), Φλίσκας, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Τριάδης (60′ Νιέτο), Λάζιτς (72′ Ράνος), Σολτάνι, Γιούνες.

Πάτρα: Περιορίστηκε η φωτιά σε περιβάλλοντα χώρο εργοστασίου στην περιοχή Γομοστό

fvtia patra eg

Στο σημείο εξακολουθούν να επιχειρούν περίπου 60 πυροσβέστες με δύο ομάδες πεζοπόρων τμημάτων και 11…

Όταν ο Λαμίν Γιαμάλ έκανε τα μαγικά του στους δρόμους του Ματαρό και τέσσερα χρόνια μετά έγινε πρωταθλητής Ευρώπης (video)