Άσχημη κατάληξη είχαν οι αγώνες κάρτ στην Πάτρα. Λίγο πρίν τις 12:30 το μεσημέρι στο κάτω μέρος της πλατείας Γεωργίου, επι της οδού Μαιζώνος, καρτ κατέληξε στα κάγκελα τραυματίζοντας βαριά ένα αγοράκι μόλις 6 ετών.
Σύμφωνα με πληροφορίες του tempo24 δυο καρτ συγκρούστηκαν με συνέπεια το ένα να εκτιναχθεί στον αέρα και να προσγειωθεί στα κάγκελα, όπου εκεί βρισκόταν ο 6χρονος.
Το παιδί τραυματίστηκε στο κεφάλι. Άμεσα στο σημείο βρέθηκε ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ με γιατρό και διακόμισαν τον ανήλικο στο Καραμανδάνειο Νοσοκομείο Παίδων.
Οι γιατροί διασωλήνωσαν τον 6χρονο και κρίθηκε απαραίτητη η διακομιδή του στην ΜΕΘ Πάιδων του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου.
Η ανακοίνωση των διοργανωτών αναφέρει:
Το PICK διεκόπη μετά από ατύχημα που συνέβη κατά τη διάρκεια επίδειξης ενός φιλανθρωπικού event με τη συμμετοχή πολλών επωνύμων. Ενώ ήταν σε εξέλιξη η επίδειξη το καρτ με το Νο2 αποσταθεροποιήθηκε στην ευθεία μετά από επαφή με άλλο καρτ και χτύπησε στα προστατευτικά πλαστικά (ζέρσεϊ).
Στη συνέχεια η πορεία του ήταν ανεξέλεγκτη και χτύπησε ένα διερχόμενο ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο του Ρίο. Λόγω της εξέλιξης αυτής αποφασίστηκε η διακοπή του PICK. Ευχαριστούμε όλους τους συντελεστές για την κατανόησή τους. Από την πρώτη χρονιά οργάνωσης του PICK πρώτο μέλημα ήταν και παραμένει η ασφαλής διεξαγωγή των αθλητικών δραστηριοτήτων εντός πίστας.
Στο μεταξύ, σε εξέλιξη είναι οι έρευνες της Αστυνομίας για τον τραυματισμό του ανήλικου, ενώ οι υπεύθυνοι της οργανωτικής επιτροπής των αγώνων έχουν οδηγηθεί στο Β΄ αστυνομικό τμήμα της Πάτρας. Παράλληλα, σύμφωνα με την αστυνομία, έχει ήδη ενημερωθεί για το περιστατικό ο εισαγγελέας υπηρεσίας.