Πόλο: Τα κορίτσια της Βουλιαγμένης προκρίθηκαν στον τελικό της Ευρωλίγκα

Τα κορίτσια της Βουλιαγμένης νίκησαν 9-7 την ιταλική Ιμπέρια και προκρίθηκαν στον τελικό του φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκα, που διεξάγεται στη…

polo 0

Τα κορίτσια της Βουλιαγμένης νίκησαν 9-7 την ιταλική Ιμπέρια και προκρίθηκαν στον τελικό του φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκα, που διεξάγεται στη Βαρκελώνη.

Η ελληνική ομάδα πήρε την πρόκριση ανατρέποντας το σκορ στην τρίτη περίοδο, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση την τερματοφύλακα Κούβδου.

Η ιταλική ομάδα προηγήθηκε 6-4 στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά η Βουλιαγμένη απάντησε σε τρία λεπτά με σερί 3-0, πέρασε μπροστά 7-6 και από το σημείο αυτό κράτησε το προβάδισμα έως το τέλος.

Τα γκολ σημείωσαν: Ρουμπέση 3, Γερόλυμου και Κοντογιάννη από 2, Χυδηριώτη, Τσουκαλά.

Στον τελικό του Σαββάτου, η Βουλιαγμένη θα αντιμετωπίσει την ισπανική Σαμπαντέλ (κάτοχο του τίτλου), η οποία νίκησε στον άλλο ημιτελικό την Οριζόντε Κατάνια με 14-9.

«Παίξαμε καλύτερα, αδικηθήκαμε από την διαιτησία, έπρεπε να νικήσουμε πιο εύκολα. Στον τελικό με τη Σαμπαντέλ δεν υπάρχει φαβορί. Η έδρα της Σαμπαντέλ μπορεί να είναι πλεονέκτημα και όχι μειονέκτημα για εμάς, γιατί το άγχος μερικές φορές είναι αρνητικός παράγοντας για τους γηπεδούχους», είπε ο προπονητής της Βουλιαγμένης, Κώστας Δήμου.

Πάτρα: Περιορίστηκε η φωτιά σε περιβάλλοντα χώρο εργοστασίου στην περιοχή Γομοστό

fvtia patra eg

Στο σημείο εξακολουθούν να επιχειρούν περίπου 60 πυροσβέστες με δύο ομάδες πεζοπόρων τμημάτων και 11…

Όταν ο Λαμίν Γιαμάλ έκανε τα μαγικά του στους δρόμους του Ματαρό και τέσσερα χρόνια μετά έγινε πρωταθλητής Ευρώπης (video)