Την ώρα που η Αθήνα προσπαθεί να οικοδομήσει Μέτρα Εμπιστοσύνης με την πΓΔΜ, ο αντιπρόεδρος της Βουλής των Σκοπίων και πρώην υπουργού Εξωτερικών Αντόνιο Μιλόσοσκι, προκαλεί. Ποζάρει με σημαία που έχει τον Ήλιο της Βεργίνας ανά χείρας και αγνοώντας παράλληλα και πάλι την Ενδιάμεση Συμφωνία Αθηνών – Σκοπίων, σύμφωνα με την οποία οι γείτονες δεσμεύονταν να σταματήσουν την χρήση του αρχαιοελληνικού συμβόλου.
Ο Εκπρόσωπος του Υπουργείου Εξωτερικών, Κωνσταντίνος Κούτρας, απαντώντας σε ερωτήσεις δημοσιογράφων σχετικά με τη φωτογράφηση του Αντιπροέδρου της Βουλής της πΓΔΜ, δήλωσε τα εξής:
«Οι ενέργειες του κ. Milososki αποτελούν αντιπροσωπευτικό παράδειγμα του μέχρι που μπορεί να φτάσει κάποιος για να έχει «15 λεπτά δημοσιότητας». Ας τον αφήσουμε στην πλάνη του».